Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/10/06

Jak sprzedawać gry komputerowe i akcesoria dla graczy

Twoja kolekcja gier powiększa się z miesiąca na miesiąc, a stare tytuły leżą od dawna na półce i tylko się kurzą? Nowa mysz gamingowa „nie leży” Ci w dłoni, ale nie możesz jej już zwrócić i tylko zalega w jednym z kartonów? Przetrzymywanie gier i akcesoriów nie prowadzi do niczego innego oprócz strat i są to straty nie tylko pieniędzy, ale też miejsca i czasu. Co prawda możesz przechowywać te przedmioty w nieskończoność, ale czy nie lepiej byłoby je sprzedać i jeszcze na tym zarobić? Odpowiedź jest chyba jednoznaczna.

Sprzedaż do skupu gier

Najszybszym sposobem pozbycia się większej liczby gier komputerowych jest sprzedaż niepotrzebnych tytułów do specjalnego skupu gier. Działają one często przy skupach książek i podręczników zarówno z dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, ale z powodzeniem możesz też skorzystać z oferty skupu internetowego. W skupach sprzedasz zarówno PS4 używane, jak i kolekcjonerskie gry, np. Pegasus. Zaletą takiej sprzedaży będzie możliwość szybkiego pozbycia się wszystkich niepotrzebnych płyt i dyskietek, ale dość znaczącą wadą są niskie ceny sprzedaży. Stawki, na jakie możesz liczyć w skupie, będą zwykle zdecydowanie niższe niż ceny, w jakich sprzedaje się gry indywidualnie, zarówno na sztuki, jak i w zestawach. Decyzja należy do Ciebie, czy chcesz sprzedać wszystko szybko i tanio, czy też poczekać dłużej, ale zarobić na grach więcej. 

Sprzedaż na aukcjach internetowych

Kolejnym świetnym pomysłem na sprzedaż gier jest wystawienie ich na aukcji internetowej lub na portalu ogłoszeniowym. W pierwszym przypadku masz możliwość zawarcia realnej i ostatecznej transakcji sprzedaży oraz otrzymania zapłaty na swój rachunek bankowy. Natomiast w drugim przypadku konieczne będzie umówienie się z kupującym na osobiste przekazanie gier lub spakowanie płyt i wysyłkę kurierem. Transport musisz zorganizować zarówno w przypadku sprzedaży na aukcji, jak i wysyłki gier sprzedanych na portalu ogłoszeniowym, a najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy skorzystanie z oferty platformy usług kurierskich i porównanie ofert poszczególnych kurierów. Niewątpliwą pomoc w wysyłce oferuje serwis Furgonetka umożliwiający wygodne nadanie przesyłki przez internet i przekazanie jej kurierowi lub dostarczenie do najbliższego punktu nadań.

Sprzedaż na grupach tematycznych

Do sprzedaży gier warto wykorzystać też potęgę grup tematycznych na portalu Facebook. W tym serwisie znajdziesz wiele grup zrzeszających wielbicieli gier komputerowych, a także specjalnych grup służących przede wszystkim sprzedaży, zakupowi i wymianie tytułów. Wymień gry z innymi użytkownikami lub zaoferuj sprzedaż płyt – możesz sztywno określić cenę lub rozpocząć licytację. Im większa jest społeczność danej grupy, tym większa będzie też szansa, że szybko znajdziesz kogoś zainteresowanego. Warunkiem jest wystawienie gry w korzystnej cenie i oczywiście zapewnienie, że jest ona w dobrym stanie technicznym i nadaje się do dalszego użytkowania. Zanim wystawisz gry na PC na sprzedaż, sprawdź, czy czasami nie uległy one uszkodzeniu i czy pudełko nie jest pęknięte, a płyta zarysowana.

Aby zachęcić internautów do zakupu, opisz fabułę lub własne odczucia z gry. Nie ograniczaj się tylko i wyłącznie do informacji podanych przez producenta. Dodaj coś od siebie, a szansa na szybkie znalezienie nabywcy będzie znacznie większa. Pamiętaj też o ustaleniu korzystnej kwoty wysyłki, jeśli taką planujesz. Im tańsze będą gry na konsole, tym szybciej je sprzedasz, a na ostateczną cenę wpływa w głównej mierze kwota wysyłki, więc warto wybrać tanią opcję.

W momencie wystawiania ofert dotyczących gier warto też sprawdzić, czy w domu nie zalegają Ci jakieś nieużywane akcesoria, np. myszka, słuchawki, klawiatura czy pady. Można je wykorzystać jako fantastyczne uzupełnienie ofert, np. gratis dla kupującego, który zdecyduje się na cały zestaw gier. W przypadku akcesoriów przedstawiających większą wartość lepiej wystawić zwykłe ogłoszenie sprzedaży, ale w dobrej cenie i z możliwością wysyłki kurierskiej. Jeśli znasz osobę, która wyrazi chęć zakupu, możesz zaproponować nawet przesyłkę pobraniową. W przypadku sprzedaży obcej osobie taką ewentualność warto oferować tylko w momencie zapłacenia z góry kwoty pobrania.

Podsumowanie

Każda gra komputerowa może być prawdziwą gratką dla miłośników multimedialnej rozrywki. Nieprawdą jest, że na rynku poszukuje się tylko najlepszych i najczęściej recenzowanych tytułów. Wbrew pozorom to właśnie te starsze, a niekiedy wręcz już zabytkowe i unikalne gry cieszą się największą popularnością. Musisz pamiętać, że wielu potencjalnych zainteresowanych to nie gracze, a kolekcjonerzy, więc im starsza i mniej dostępna będzie Twoja gra, tym większym zainteresowaniem może się cieszyć. Grę sprzedasz łatwo zarówno w skupie, jak i na portalu aukcyjnym np. Allegro czy w grupie zrzeszającej miłośników rozrywki przed ekranem. Zabezpiecz grę na czas transportu, zamów kuriera i wyślij przesyłkę do nowego nabywcy, a pieniądze zarobione na sprzedaży będą miłym dodatkiem do budżetu.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos