Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/06/15

Jak korzystać z cenników kurierskich?

W dzisiejszych czasach coraz częściej korzystamy z różnego rodzaju usług kurierskich do potrzeb prywatnych. Szczególnie, że jest coraz więcej możliwości wykorzystania firm przewozowych do wysyłki prezentów czy dokumentów, i jest to coraz łatwiejsze. W tej sytuacji warto zorientować się, jakie firmy są dostępne na rynku, sprawdzić opinie innych klientów, zapoznać się z ofertą poszczególnych przedsiębiorstw, a co najważniejsze z ich cennikiem, który czasami może okazać się niejasny dla potencjalnego konsumenta.

Tabele opłat bywają czasami bardzo rozbudowane i szczegółowe, zawierają wzory obliczania cen oraz obszerne listy usług dodatkowych i niestandardowych. Nie trzeba jednak niczego się obawiać, ponieważ obliczenie ceny przesyłki, którą chcemy nadać, wcale nie jest takie trudne, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka.

Cennik ważna rzecz

Ile firm kurierskich na rynku, tyle różnych cenników. Każdy usługodawca określa je, dostosowując koszty do możliwości przedsiębiorstwa i panujących na rynku warunków. Warto wiedzieć, że każda profesjonalna firma kurierska powinna wszystkie ceny za oferowane usługi zamieścić na swojej stronie internetowej. Jak więc prawidłowo korzystać z cennika? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego przeglądania?

Aby wiedzieć, ile zapłacimy za daną przesyłkę, ważne jest uwzględnienie kilku znaczących czynników, które wpływają na cenę. Przede wszystkim należy określić, czy nasza przesyłka jest krajowa, czy też zagraniczna, a także to, kto będzie za przesyłkę płacił. Standardowo koszt ponosi nadawca lub adresat w przypadku doręczenia za pobraniem. Kolejnymi czynnikami są waga i wymiary paczki oraz określenie jej rodzaju (paczka, koperta, dokumenty, paleta, przesyłki o większych gabarytach etc.). Cena zależy także od tego, w jakim czasie od nadania paczka ma zostać doręczona do właściciela. Oprócz standardowego czasu dostarczenia usługodawcy oferują dodatkowo doręczenie do konkretnej godziny, na następny dzień, w godzinach wieczornych, w soboty, a także opcję tzw. dokumentów zwrotnych, która polega na tym, że kurier dostarcza dokumenty (np. umowę do podpisu), a następnie zabiera je z powrotem do adresata etc. Ceny oraz rodzaje sposobów dostarczenia mogą się różnić w zależności od firmy, dlatego warto zapoznać się z kilkoma opcjami i wybrać tę, która spełnia nasze oczekiwania. Całościowa cena przesyłki zależy także od tego, czy chcemy skorzystać z usług dodatkowych i niestandardowych. Należą do nich m.in.: wysyłka za pobraniem, zmiana adresu i daty doręczenia, dodatkowe ubezpieczenie do określonej kwoty, dodatkowe próby dostarczenia przesyłki, waga i wymiary paczki, które przekraczają standardową wielkość, wniesienie ciężkich zamówień, powiadomienie SMS, opłata za wpłatę środków PayPal, wysłanie monitu windykacyjnego, przesyłka zwrotna, etc.

Korzystając z cennika, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy ten w ogóle obowiązuje. Każda firma kurierska zastrzega sobie prawo do jego zmiany, o czym informuje zazwyczaj w terminie do 10 dni z wyprzedzeniem. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnej firmy kurierskiej, sprawdźmy dodatkowo regulamin, aby być pewnym, że firma sprosta naszym oczekiwaniom i nie będziemy musieli ponosić żadnych ukrytych kosztów.

Można prościej

Jeżeli nie chcemy, lub nie mamy czasu sprawdzać po kolei każdej firmy kurierskiej i porównywać poszczególnych cen za usługi, możemy skorzystać z platformy usług kurierskich. To swego rodzaju pośrednik, który współpracuje z kilkoma firmami kurierskimi, a swoim klientom oferuje prostą i przejrzystą wycenę poszczególnych paczek. Serwis Furgonetka.pl współpracuje z dziesięcioma firmami i na swojej stronie ma prosty kalkulator wyceny, w zależności od rodzaju, wagi i wymiarów paczki oraz usług dodatkowych. Wystarczy podać podstawowe informacje o przesyłce, aby poznać oferty poszczególnych firm. Szybko, wygodnie i bez ukrytych kosztów, dzięki przejrzystym cennikom oraz automatycznie wliczonej opłacie paliwowej i drogowej.

Podsumowując, na cenę jednej przesyłki składa się kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, chcąc obliczyć całościowy koszt wysyłki. Co więcej, wycena może się różnić w zależności od firmy kurierskiej. Ponadto warto zapamiętać, że dzięki platformom usług kurierskich nie trzeba sprawdzać stron poszczególnych firm, ponieważ wszystkie tabele opłat i automatyczną wycenę otrzymamy na stronie pośrednika.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos