Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/06/15

Co wpływa na koszt wysyłki?

Korzystanie z usług firm kurierskich to już codzienność. Posługujemy się nimi nie tylko podczas zakupów online, ale także wtedy, kiedy musimy coś komuś wysłać (np. dokumenty, zwroty produktów, etc.) i zależy nam na szybkim czasie dostarczenia przesyłki. Sprawdzając oferty różnych firm, można jednak zauważyć, że cena tej samej paczki różni się w zależności od usługodawcy. Od czego więc ona zależy? Czy tańsza przesyłka oznacza przesyłkę o gorszych standardach? Dowiedz się, co wpływa na koszt wysyłki.

To, co widać gołym okiem

Najważniejszymi czynnikami są gabaryty i waga paczki. Im większa i cięższa przesyłka, tym jest ona droższa. To właściwie bardzo oczywiste i logiczne. Warto jednak pamiętać, że każda firma kurierska ma swoje wyznaczone limity poszczególnych rodzajów paczek. Warto więc sprawdzić standardy usługodawcy, szczególnie w przypadku przesyłek o ciężarze przekraczającym 30 kg. Firmy kurierskie mają także swoje indywidualne limity dotyczące wymiarów, z nimi także warto się zapoznać, ponieważ różnica może wynosić nawet kilkanaście centymetrów. Przekroczenie określonej wielkości automatycznie kwalifikuje przesyłkę jako niestandardową, a to przyczynia się do zwiększenia kosztów wysyłki.

Sprawdź, jakie to są paczki niestandardowe.

Doręczenie

Najważniejszym elementem, który wpływa na koszt wysyłki, jest miejsce doręczenia, a konkretniej, czy nasza paczka ma zostać dostarczona w kraju, czy za granicą. W przypadku wysyłek zagranicznych cena zmienia się w zależności od kraju doręczenia. W sytuacji, kiedy chcemy wysłać coś na terenie kraju, nie ma znaczenia, w jakiej odległości od adresata znajduje się odbiorca – cena zawsze będzie taka sama. Warto jednak pamiętać, że każda firma kurierska do ceny wysyłki dolicza tzw. opłatę paliwową, którą wprowadza się ze względu na zmieniające się ceny paliw i dzięki której można uniknąć częstych zmian cenników. Nie zawsze jednak przewoźnik informuje o niej swoich klientów.

Na cenę wpływa także czas dostarczenia. Standardowo wynosi on kilka dni roboczych, jednak jeżeli zależy nam na szybkim czasie dostawy, możemy skorzystać z opcji paczki ekspresowej, która gwarantuje dowiezienie już kolejnego dnia, a w rozszerzonych opcjach także do konkretnej godziny. Są to jednak usługi dodatkowe, które wiążą się z wyższymi kosztami.

Ludzie przede wszystkim

Wiadomo, że to dzięki kurierom nasze paczki docierają bezpiecznie, we właściwe miejsca i na czas. Nie można jednak zapominać o innych pracownikach firmy, którzy dbają o zadowolenie klienta – osoby pracujące w dziale obsługi klienta, w magazynach i w sortowniach. Pieniądze, które płacimy za wysyłkę, to te same pieniądze, które Ci wszyscy ludzie dostają jako swoje wynagrodzenie.

Usługi dodatkowe

Każda firma kurierska ma w swojej ofercie dużo usług dodatkowych. Warto się z nimi zapoznać, gdyż niektóre z nich mogą okazać się przydatne. Każda paczka ma standardowe ubezpieczenie, jednak jeżeli zawartość, którą wysyłamy, jest dla nas cenna, możemy zdecydować się na rozszerzenie tej polisy. Do nadprogramowych usług możemy również zaliczyć wspomnianą wcześniej przesyłkę ekspresową lub dostarczenie jej do konkretnej godziny. Zapłacimy też więcej, jeżeli chcemy, aby kurier podjął więcej prób dostarczenia paczki, gdy musimy zmienić adres dostarczenia lub w sytuacji, gdy nasza paczka przekracza dopuszczalny limit wagi i wielkości, czy też jeśli chcemy wysłać ją za pobraniem. To i wiele więcej oferuje nam obecnie każda firma na rynku, dlatego warto zapoznać się dokładnie z całą ofertą i porównać interesujące nas opcje.

Podsumowując

Podsumowując, na koszt wysyłki jednej paczki składa się wiele elementów. Na jedną część klient nie ma wpływu, a druga zależna jest bezpośrednio od niego, jak np. wielkość paczki  czy dobór ewentualnych usług dodatkowych. Mimo tego firmy kurierskie cały czas szukają najlepszych i najbardziej ergonomicznych rozwiązań, aby móc zaoferować swoim obecnym i przyszłym klientom korzystne i konkurencyjne ceny.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos