Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/07/08

Jak działa broker kurierski?

Chcąc wysłać paczkę przy pomocy firmy kurierskiej stajemy przed wyzwaniem, którego operatora wybrać. Okazuje się, że dokumenty najtaniej wysłać jednym przewoźnikiem, meble drugim, a paczki zagraniczne trzecim. Co zrobić, aby nie przepłacać i nie podpisywać żadnych dokumentów? Przede wszystkim warto sprawdzić, jak działa broker kurierski. Oferuje on bowiem wysyłkę paczek w atrakcyjnych cenach i bez zbędnych formalności, czy umów.

Co to jest broker kurierski?

Broker, mówiąc najprościej, uczestniczy pomiędzy transakcjami finansowymi lub usługami handlowymi. Broker kurierski pośredniczy więc w przekazywaniu przesyłek kurierskich między adresatem paczki a kurierem. Sam nie dostarcza żadnych paczek, a jedynie zleca ich doręczenie. Mogłoby się wydawać, że w takim układzie korzystanie z brokera jest droższe niż zawarcie bezpośredniej umowy z firmą kurierską. To jednak  mylne założenie.

Brokerzy mają podpisane umowy z wieloma firmami kurierskimi. Dzięki temu realizują dużą liczbę zleceń, a co za tym idzie, mogą wynegocjować u przewoźnika korzystne zniżki i rabaty. Dlatego też swoim klientom, jako pośrednicy, mogą zaoferować niższe ceny. Co więcej, korzystając z usług brokera kurierskiego, nie trzeba podpisywać żadnych umów, jedynie zaakceptować regulamin. Dzięki temu w łatwy sposób możemy wysłać paczki do rodziny. Możemy też zwrócić towar do e-sklepu, przesłać dokumenty do urzędu lub wysłać przedmiot, który sprzedaliśmy na aukcji internetowej. Zamówienie kuriera przez osobę prywatną dzięki brokerowi staje się dużo prostsze. Jeśli prowadzimy mały biznes np. sklep internetowy, to tego typu rozwiązanie jest dużo atrakcyjniejsze, niż wiążące umowy z firmami kurierskimi.

Najlepszy broker kurierski – jak go wybrać?

Coraz więcej osób prywatnych i firm chętnie korzysta z usług brokerów kurierskich, dlatego rynek pośredników szybko się rozrasta. Trzeba jednak mieć na uwadze, że firma firmie nierówna. Dlatego przed skorzystaniem z usług danego brokera warto sprawdzić opinie na jego temat. Należy też zapoznać się dokładnie z cennikiem i całą ofertą, jaką prezentuje.

Zdarzają się sytuacje, w których pośrednicy nie informują w swoich kalkulatorach, że do podstawowej ceny za przesyłkę dolicza się standardowo opłatę paliwową. Jest to należność, jaka została wprowadzona ze względu na zmieniające się ceny paliw, które – jak wiadomo – mają wpływ na całkowity koszt realizacji zlecenia. Dzięki tej opłacie nie trzeba często zmieniać cennika usług i można płynniej reagować na zmiany cen.

Zdarza się także, że broker kurierski nie wspomina o kwotach doliczanych za szybką płatność, dokonanych np. za pośrednictwem PayU czy Tpay. Dowiadujemy się o niej dopiero przy finalizacji zamówienia, gdy okazuje się, że musimy zapłacić nieco więcej niż sądziliśmy na początku. Takie sytuacje zdarzają się także w sklepach internetowych, dlatego zawsze warto uważnie patrzyć na końcową wartość oraz składowe naszego koszyka.

Warto się upewnić, czy broker kurierski oferuje swoim klientom obsługę klienta. Jeśli jej nie ma, to w sytuacji gdy z naszą paczką będą jakieś problemy nikt nam nie pomoże. Dział obsługi jest pomocy, jeśli będziemy chcieli zareklamować usługę lub uzyskać dodatkowe informacje.

Współpracując z pośrednikiem, zamawiamy kuriera wyłącznie poprzez formularz dostępny po zalogowaniu na stronie brokera. Zdarza się, że nie jest on tak rozbudowany jak na stronie kuriera, czyli nie mamy możliwości skorzystania ze wszystkich usług, do których mielibyśmy dostęp, współpracując bezpośrednio z przewoźnikiem. Dodatkowo jeśli sprzedajemy coś przez internet i decydujemy się wysłać paczkę za pobraniem, to warto sprawdzić ile będziemy musieli poczekać na pieniądze od kupującego. W niektórych firmach kurierskich czas oczekiwania może wynosić nawet 14 dni roboczych. Broker Furgonetka.pl oferuje swoim klientom zwrot pobrania już w 24 godziny od momentu doręczenia przesyłki do adresata, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, szczególnie gdy zależy nam na szybkim pozyskaniu środków za sprzedany towar. To także dobre rozwiązanie dla małych firm, w których zachowanie płynności finansowej jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania biznesu.

Mimo wszystko warto

Jeśli zdecydujemy się na wysyłkę paczki poprzez brokera, to warto przejrzeć jego ofertę i regulaminy. W cenniku mogą bowiem nie być zawarte usługi dodatkowe, które znacząco zmienią koszt wysyłki, jaki przyjdzie nam ponieść. Warto szczególną uwagę zwrócić na rzeczy wymienione w powyższym tekście, dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego zaskoczenia.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos