Ostatnia modyfikacja artykułu:

Tani kurier – jak go znaleźć?

Zamierzasz nadać przesyłkę i potrzebujesz kuriera, ale nie chcesz przepłacać? A do tego zależy Ci, żeby paczka doszła szybko i bezpiecznie? Wiadomo, że na rynku kurierskim istnieje bardzo dużo firm. Wystarczy wpisać proste hasło w wyszukiwarkę internetową, żeby znaleźć wiele różnych ofert. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy – nie każdy z nas ma czas na to, aby „wertować” mnóstwo stron w poszukiwaniu najbardziej odpowiedniej usługi. Jak zatem wybrać, spośród wielu, nie tylko tą najtańszą, ale i najlepszą? Warto zapoznać się z usługami brokerskimi.

Broker kurierski

Broker kurierski to firma, która pośredniczy w zamawianiu kuriera, ułatwia wysyłkę i oferuje dodatkowo szereg innych przydatnych opcji. Ktoś mógłby pomyśleć, że skoro pośredniczy, to usługi będą znacznie droższe niż u samego producenta. Nic bardziej mylnego. W tym przypadku pośrednictwo nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a wręcz przeciwnie. Dlaczego?

Broker ma podpisane umowy z kilkoma lub nawet kilkunastoma firmami kurierskimi, realizuje dla nich bardzo dużą ilość zleceń, i dzięki tej skali może wynegocjować bardzo dobre warunki. W konsekwencji firmy kurierskie są w stanie udzielić mu wysokich rabatów na przesyłki krajowe oraz międzynarodowe.

Ponadto wybierając usługi bezpośrednio u przewoźnika, bardzo rzadko mamy możliwość skorzystania z dodatkowych promocji i rabatów. Brokerzy oferują je znacznie częściej. Na przykład na Facebooku Furgonetka.pl raz w tygodniu można znaleźć kod promocyjny na wybrane usługi, dostępny dla kilkunastu pierwszych użytkowników, którzy go wykorzystają.

Kolejnym udogodnieniem jest to, że brokerzy usług kurierskich nie wymagają podpisywania żadnych umów (a taką musimy zawrzeć, decydując się na wysyłkę bezpośrednio u firmy kurierskiej). By skorzystać z usługi, wystarczy zaakceptować regulamin.

Kto może skorzystać z usług brokera kurierskiego? Każdy. Zarówno klient prywatny, jak i firma, niezależnie od ilości i częstotliwości wysyłek. Warto też pamiętać o tym, że zamawiając kuriera za pośrednictwem brokera, korzystamy z usług wybranego przewoźnika, np. UPS, DHL, DPD, FedEX czy K-EX. Co więcej, niektórzy brokerzy posiadają swoje aplikacje mobilne, np. furgonetka.pl, która umożliwia sprawdzenie statusu przesyłki w dowolnej chwili. Aplikacja wysyła także powiadomienia o ich zmianie.

Jeśli zdecydujemy się na brokera, to wybierajmy tych, którzy działają transparentnie. Co to oznacza? Przede wszystkim na ich stronach powinny znajdować się przejrzyste cenniki oraz jasno opisane usługi. Zwracajmy uwagę na firmy, które nie mają ukrytych kosztów, czyli nigdzie nie ukrywają opłaty drogowej lub paliwowej, czy też kosztów magazynowania przesyłek. Uczciwi brokerzy nie będą wymagać od nas podpisywania żadnych umów i nie będą wymuszać na nas dostarczania dokumentów, które nie są potrzebne w procesie logistycznym.

Tanio czy dobrze?

Każdy z nas nieraz spotkał się z sytuacją, w której jakość nie szła w parze z ceną. Bardzo często nie chcemy ryzykować, szczególnie wtedy, kiedy nie znamy dobrze konkretnej marki. Na koniec warto pamiętać także o tym, że cena przesyłki zależy od wielkości oraz wagi i może wzrastać wraz z dodatkowymi usługami, m.in. dostarczeniem przesyłki do konkretnej godziny lub w sobotę, czy niestandardowymi wymiarami paczek. Zdarza się, że u jednego kuriera taniej wyślemy dokumenty, a u drugiego paczki o dużych rozmiarach. Dlatego szukając najlepszego rozwiązania, warto zapoznać się z ofertami brokerów, na których stronach możemy porównać i wybrać oferty wielu przewoźników, a następnie podjąć decyzję, które z nich są dla nas najbardziej korzystne.

W dobie Internetu znalezienie tanich firm kurierskich wydaje się bardzo proste. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “tani kurier” i otrzymamy ponad dwa miliony wyników. Nie możemy jednak kierować się w wyborze jedynie ceną przesyłki, gdyż niejednokrotnie “tanie” nie idzie w parze z “dobre”. Wybierajmy sprawdzonych przewoźników, którym można zaufać i którzy dostarczą naszą paczkę szybko i bezpiecznie.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos