Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/12/23

zmiany-w-sposobie-prezentowania-cen-w-cenniku-furgonetka-short

Korzystasz z usług naszego serwisu? Mamy dla Ciebie ważną informację. Od 1 stycznia 2022 roku zmieniamy sposób prezentowania cen w cenniku na stronie internetowej. W tabeli z kwotami znajdziesz nową kolumnę z ceną netto bez opłaty paliwowej. Przeczytaj artykuł, aby poznać więcej szczegółów. 

Cena netto bez opłaty paliwowej 

Do tej pory w tabeli cennika na Furgonetka.pl znajdowały się dwie kolumny – “Cena netto z opłatą paliwową” oraz “Cena brutto”. Od nowego roku zestawienie cen uzupełnimy dodatkowo o rubrykę “Cena netto”, w której przedstawimy kwoty bez uwzględnienia opłaty paliwowej. 

Oprócz tego w kolumnie “Cena netto z opłatą paliwową” pojawi się odnośnik do informacji o opłacie paliwowej. Dzięki temu, jednym rzutem oka ustalisz, czym dokładnie jest ta opłata oraz jaka jest jej aktualna wysokość.

Z czego wynikają zmiany w cenniku na naszej stronie internetowej? Sposób prezentacji kwot jest podyktowany wzmożoną częstotliwością zmian, które wprowadzają firmy kurierskie. Nowe rozwiązanie zapewni Ci szybszy i przejrzysty wgląd w obecny stan opłat. 

Z dalszej części tekstu dowiesz się, co to jest opłata paliwowa i w jaki sposób jest naliczana. 

Opłata paliwowa i sposób jej naliczania

Opłata paliwowa jest specjalnym rodzajem dopłaty stosowanej m.in. w transporcie krajowym i transporcie międzynarodowym, dla którego paliwo stanowi jeden z głównych elementów działalności. Dopłata obowiązuje więc również dla usług związanych z dostawą paczek. 

W zależności od operatora kurierskiego, opłata może być nazwana korektą paliwową lub dodatkiem paliwowym. Wysokość tej kwoty odzwierciedla bieżące zmiany cen paliw – zarówno podwyżki, jak i obniżki. 

Ze względu na dużą zmienność cen paliw, a co za tym idzie – na ciągle zwiększający się udział kosztów paliwa w usługach transportowych, występuje konieczność wyodrębniania opłaty paliwowej do postaci osobnej kwoty. Ten przejrzysty zapis pozwala łatwiej zobaczyć, jak rozkładają się koszty danej usługi. 

Opłata paliwowa jest kalkulowana w oparciu o hurtowe ceny oleju napędowego, podawane przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. Firmy kurierskie aktualizują wysokość opłaty najczęściej w cyklu miesięcznym, a bieżącą kwotę publikują na początku miesiąca jej obowiązywania. 

Podsumowanie

Nowy rok przyniesie nowy sposób prezentacji cen w cenniku na naszej stronie. Zmiana ma sprawić, że szybciej i łatwiej porównasz ceny usług kurierskich, a także w każdej chwili znajdziesz informację o wysokości aktualnej opłaty paliwowej.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock