Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/07/15

Sklep w modelu dropshipping - bez ryzyka i bez magazynu

Sklep w modelu sprzedaży dropshipping posiada wiele zalet, więc trudno się dziwić, że taka forma prowadzenia działalności staje się coraz bardziej popularna. Dropshipping to świetne rozwiązanie, które pozwala wprowadzić dodatkowy asortyment do Twojego sklepu lub założyć całkowicie nowy generując większą sprzedaż. Taki model prowadzenia działalności pozwoli Ci wypełnić sklep towarami bez ryzyka, bez własnego magazynu i wysokich kosztów. Z tego artykułu, dowiesz się czym dokładnie jest dropshipping i jakie niesie ze sobą możliwości.

Sklep w modelu dropshipping - bez ryzyka i bez magazynuŹródło zdjęcia: materiały własne

Co to jest dropshipping? 

Zasadę działania dropshippingu najprościej opisać na przykładzie. Wyobraź sobie, że zakładasz sklep internetowy i później integrujesz się z hurtownią, której produkty chcesz mieć w swoim sklepie. Następnie dzięki reklamie lub ruchowi organicznemu zdobywasz klientów, którzy dokonują u Ciebie zakupu. Zlecasz hurtowni wysyłkę zamówionych towarów, które zostają później wysłane bezpośrednio przez nią do klienta. Możesz zauważyć, że nie wygląda to bardzo skomplikowanie, bo całą logistyką zajmuje się hurtownia. Po Twojej stronie jest założenie i promocja sklepu. Tak naprawdę nawet nie musisz mieć pomysłu na stworzenie własnej marki, by zacząć sprzedawać. 

Czy dropshipping jest opłacalny? 

Tak, zdecydowanie. Założenie i prowadzenie sklepu w tym modelu sprzedaży generuje niższe koszty bieżące od standardowego sklepu internetowego. Przede wszystkim nie musisz wynajmować budynku i magazynu, w którym będziesz trzymał swoje towary, ponieważ wszystkim zajmuje się hurtownia. Nie musisz również kupować produktów, ponieważ są wysyłane przez hurtownie dopiero w momencie, kiedy klient dokona zamówienia. Umówmy się, każda możliwość zminimalizowania kosztów podczas prowadzenia działalności jest na wagę złota, a dropshipping daję tę możliwość.

Sklep w dropshippingu – jakie są korzyści? 

Pamiętaj, dropshipping posiada wiele korzyści, ale wszystkie mogą być uzależnione od platformy sprzedażowej, którą ostatecznie wybierzesz. Poniżej przedstawiamy kluczowe i najważniejsze zalety posiadania sklepu w tym modelu biznesowym:

  1. Zminimalizowane ryzyko finansowe 
  2. Brak magazynowania towarów 
  3. Brak fizycznie produktów na stanie, więc nie musisz przeprowadzać inwentaryzacji 
  4. Hurtownia zajmuje się całą logistyką i magazynuje produkty za Ciebie 
  5. Sam decydujesz jakie produkty wprowadzisz do sprzedaży 
  6. Nie musisz kupować towarów, które chcesz sprzedawać 
  7. Najmniej sprzedające się produkty możesz wyłączyć ze swojego sklepu 

Jak założyć własny sklep w dropshippingu?

Sklep w modelu dropshipping - bez ryzyka i bez magazynuŹródło zdjęcia: materiały własne

Wybierz branżę

Zastanów się, jakie produkty chcesz sprzedawać w swoim sklepie internetowym. Wybierz branżę, w której będziesz czuł się dobrze, ponieważ będziesz musiał poznać swoich konkurentów, promować produkty i badać potrzeby swoich potencjalnych klientów. Teoretycznie możesz wybrać każdą branżę, ale zdecyduj się na taką, której zwyczajnie będziesz chciał się poświęcić. Im lepiej poznasz asortyment swojego sklepu, tym lepiej dopasujesz promocję produktów do swoich odbiorców. Jeżeli wybierzesz branżę, na której się znasz, to zdecydowanie łatwiej wyróżnisz się na tle konkurencji.

Wybierz hurtownię i ustal warunki współpracy 

Wybierz platformę sklepową, która daje możliwość szybkiego nawiązania współpracy ze sprawdzonymi dostawcami lub znaleźć hurtownie na własną rękę. Szukanie dostawców, z którymi masz zamiar podpisać umowę, nie jest trudnym zadaniem, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Na początku warto rozejrzeć się za hurtowniami, które mają szeroki asortyment. Szeroki asortyment w hurtowni to więcej produktów w Twoim sklepie. Warto znaleźć hurtownię, która poza ilością towaru w swojej ofercie, posiada również różne warianty swoich produktów – np. rozmiary, kolory. Gdy znajdziesz hurtownie, które zainteresowały Cię swoją ofertą, to przeanalizuj je pod kątem jakości i branży, w której chcesz działać. Zastanów się, czy dokładnie taki produkt chcesz sprzedawać w swoim sklepie. Gdy już zdecydujesz się na jakiegoś dostawcę, to pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy ustalić najważniejsze kwestie, które wiążą się z kosztami. Ustal wspólnie z hurtownią ceny produktów, dodatkowe opłaty i warunki rozliczenia. Przy wyborze hurtowni możesz skorzystać z opracowanej listy najlepszych hurtowni dropshipping.

Pokaż się w sieci i zacznij sprzedawać

Dropshipping daje ogromne możliwości i naprawdę wiele ułatwia, ale nie możesz zapominać, że sam sklep nie będzie sprzedawał za Ciebie produktów. W tym modelu sprzedaży zarabiasz dopiero wtedy, kiedy klient kupi produkt z Twojej strony. Aby cieszyć się wysoką sprzedażą, musisz pokazać się swoim klientom i zacząć promować go w Internecie. Dzisiaj masz ogromne możliwości reklamowania,  począwszy od pozycjonowania sklepów internetowych, poprzez kampanie reklamowe w Google na promocji poprzez portale społecznościowe (np. Facebook, Instagram) kończąc.

Sklep w modelu dropshipping - bez ryzyka i bez magazynuŹródło zdjęcia: materiały własne

Wszystko, co jeszcze musisz wiedzieć o dropshippingu

Oczywiście dropshipping ma wiele zalet i potrafi znacznie ułatwić nam prowadzenie biznesu, ale jak każdy model sprzedażowy ma swoje wady. Dla przykładu brak posiadania własnej marki może na początku utrudniać wyróżnienie się na rynku, szczególnie przy produktach, gdzie konkurencyjność jest wysoka. Zaletą, ale jednocześnie wadą mogą okazać się również hurtownie. Wszystkimi kwestiami związanymi z obsługą posprzedażową, zwrotami i reklamacjami zajmuje się właściciel sklepu – czyli Ty. Firmy, z którymi się integrujesz, zazwyczaj nie przyjmują bezpośrednio od klienta reklamacji wadliwych produktów – chyba, że jest to wada fabryczna, powstała na etapie samej produkcji towaru. Pamiętaj również, że jeżeli hurtownia nie wysyła paczek na czas, to może się to odbić na reputacji Twojego sklepu. Wybierając hurtownie, można zrobić dokładny research, a wszelkie kwestie związane z kosztami i obsługą towarów warto poruszyć podczas podpisywania umowy z hurtownią.

Podsumowanie

Dropshipping to stosunkowo prosty model biznesowy, dzięki któremu możesz naprawdę dużo zarobić. Przedsiębiorcy, którzy mają już własne sklepy, często decydują się na dodatkowe źródło dochodu, wybierając właśnie dropshipping. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero zaczynają i chcą się sprawdzić, ale również dla tych, którzy na biznesie zjedli przysłowie zęby i szukają kolejnego dochodu. Nie potrzebujesz pomysłu na stworzenie marki od zera. Wystarczy, że dodasz do swojego sklepu internetowego asortyment hurtowni, a następnie zainteresujesz nim klientów i zaczniesz sprzedawać. Dropshipping to rozwiązanie, które na pewno warto wypróbować. 

Autorka wpisu:

Jak wypozycjonować sklep internetowy w Google i pozyskiwać większą liczbę klientów?

Renata Jędrasiak
Swoje doświadczenie zawodowe zdobywam od 2010 roku, zajmując się prowadzeniem kampanii Google Ads i SEO. Konsekwentnie rozwijam się w tej dziedzinie od ponad 10 lat. W home.pl jestem zatrudniona na stanowisku marketing managera, zajmuję się promocją i rozwojem usług związanych reklamą internetową oraz e-commerce, gdzie jesteśmy jednym z 3 największych dostawców w Polsce. Koordynuję programy edukacyjne w ramach cyklu webinarów akademia.home.pl/ w tematyce reklamy oraz e-commerce, jak również Mistrzowie e-commerce – jednego z 5 najpopularniejszych kanałów w Polsce dotyczącego tematyki e-commerce.


Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock