Ostatnia aktualizacja artykułu 2024/03/22

Dla klientów coraz istotniejszym kryterium przy wyborze usług jest wpływ ich decyzji na środowisko. W branży kurierskiej również wzrasta świadomość w tej kwestii, a wielu klientów zwraca uwagę na bardziej ekologiczne rozwiązania i chętniej je wybiera. Która forma dostawy jest najbardziej przyjazna dla środowiska i jak można wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 przy nadawaniu paczki? 

Droga Twojej przesyłki, czyli jak wygląda ślad węglowy paczek?

Ślad węglowy przesyłki to ilość wszystkich gazów cieplarnianych, które emitowane są do atmosfery podczas realizowania całego procesu wysyłki paczki. To, jak wiele z nich zostanie uwolnionych i zanieczyści środowisko, zależy od wielu czynników takich jak: waga i wymiary przesyłki, czas dostawy, rodzaj transportu czy wybrana przez firmę kurierską trasa. Kurierzy, którzy podróżują z Twoimi przesyłkami, generują mniej zanieczyszczeń, gdy ich samochody dostawcze są zapełnione i nie muszą kursować bez ładunku. Obliczając ślad węglowy, bierze się pod uwagę wiele zmiennych, aby uwzględnić wszystkie działania, które były konieczne do zrealizowania usługi. Jest to więc suma wszystkich czynności takich jak odebranie przesyłki, jej załadunek, a później transport do rozdzielni i do ostatecznego miejsca odbioru.

Ile wynosi więc ślad węglowy przesyłki? Jak podaje InPost ślad węglowy paczki dostarczonej do urządzenia Paczkomat to średnio 0,084 kg CO2, a w przypadku paczki dostarczonej do domu przez kuriera ślad węglowy to średnio aż 0,443 kg CO2. Szacuje się, że wybierając formę dostawy do punktu lub automatu paczkowego, Twój ślad węglowy paczki będzie 5-krotnie mniejszy niż w przypadku dostawy kurierem pod wskazany adres. Różnica jest znaczna, dlatego, jeśli ekologia jest dla Ciebie istotna podczas codziennych wyborów, bądź eko i wybieraj te opcje, które mają najmniejszy wpływ na środowisko.

Eko wysyłka — które dostawy przesyłek są najbardziej ekologiczne? 

Najbardziej ekologiczne formy dostawy przesyłek to te, które minimalizują emisję CO2 i inny negatywny wpływ na środowisko. Które z nich są najlepsze? 

  1. Dostawa rowerem — dostawa przesyłek za pomocą rowerów cargo to najbardziej proekologiczny sposób dostawy, który sprawdza się przede wszystkim w obszarach miejskich. 
  2. Dostawa za pomocą pojazdów elektrycznych — korzystanie z elektrycznych samochodów dostawczych lub skuterów również pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Nowoczesna flota pojazdów napędzanych elektrycznie to mniejsze obciążenie środowiska, dlatego wybieraj firmy kurierskie, które realizują dostawę właśnie za pomocą tego typu pojazdów.
  3. Dostawa zbiorowa — usługi dostawy, które pozwalają na odebranie przesyłek w punktach odbioru lub automatach paczkowych, są o wiele lepszą opcją niż dostawy „do drzwi”, ponieważ pozwalają zredukować zużycie paliwa i generują mniej pracy oraz kosztów. 
  4. Dostawa oparta na odnawialnych źródłach energii — nie tylko sam transport jest istotny, ponieważ branża kurierska szuka rozwiązań również w innych obszarach. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przy zasilaniu automatu paczkowego to jeden z przykładów, który wpływa na finalny bilans środowiskowy przesyłki. 

Wybór ekologicznej formy dostawy może zależeć od wielu czynników, w tym od lokalizacji, rodzaju towaru i dostępności infrastruktury. Warto wspierać firmy kurierskie, które podejmują wysiłki na rzecz zmniejszenia swojego wpływu na środowisko naturalne.

Recykling opakowań — jak pakować bardziej eko?

Ekologiczne opakowania to trend, który w logistyce oraz e-commerce ma się bardzo dobrze. Sklepy online oraz stacjonarne rezygnują z folii bąbelkowej czy stretchu, a zamiast tego używają papierowych wypełniaczy. Jeżeli dbasz o środowisko i nadajesz paczki, również możesz wdrażać proste zasady zero waste:

  • recykling opakowań — nie tylko firmy, które promują recykling opakowań lub stosują biodegradowalne opakowania, mogą ograniczyć ilość generowanych odpadów. Jako konsument z pewnością masz w domu wiele kartonów po przesyłkach. Wykorzystaj je ponownie, zamiast kupować nowe opakowanie,
  • ograniczenie drukowania — jeśli nie musisz, nie drukuj. Etykieta nie jest wymagana w przypadku wielu usług kurierskich. Jeżeli tylko zapiszesz nr przesyłki, możesz skorzystać z opcji bez drukowania dokumentów przewozowych,
  • eko-wypełnienie – jeśli nie wiesz, jak pakować paczki, gazeta to świetna opcja zabezpieczenia przesyłki w transporcie. Jest idealna do ponownego wykorzystania, dlatego gdy przygotowujesz swoje paczki, śmiało wykorzystaj ją jako wypełniacz. Pewnie masz też w domu wiele wypełniacza, jakim jest Skropak, czyli lekkie i dmuchane podłużne wypełniacze w kształcie chrupków. Zazwyczaj to on je dodawany do przesyłek, więc śmiało nadaj swoją paczkę bez tworzyw sztucznych i daj im drugie życie,
  • odpowiednie zabezpieczenie — nie wahaj się zrezygnować także z taśmy klejącej czy folii stretch i sięgnąć po taśmy papierowe bez szkodliwego kleju. Foliowy gadżet taki jak „kangurka”, czyli samoprzylepna kieszeń to niepotrzebny dodatek. 

Teraz wiesz już, jak zapakować paczkę w sposób, który ma na celu ograniczenie niepotrzebnych śmieci i odpadów. Możesz nadać przesyłkę bez kupowania specjalnego sprzętu czy akcesoriów zgodnie z zasadą „reuse”. 

Co możesz zrobić, by Twoja przesyłka była bardziej ekologiczna? 

Jeżeli zależy Ci na tym, by nie wybierać najbardziej szkodliwych możliwości wysyłki przesyłki, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii: 

1. Dobieraj opakowanie niewiele większe od zawartości przesyłki 

Opakowanie niewiele większe od wysyłanego przedmiotu to ważna kwestia przy nadawaniu przesyłki. Przygotowując załadunek, kurier zmieści więcej przesyłek, które są w niewielkich opakowaniach do samochodu dostawczego. Jeśli Twoja paczka będzie miała w środku niewielki przedmiot, a jej opakowanie zajmie o wiele więcej miejsca, to przestrzeń załadunkowa nie będzie wykorzystana optymalnie, a co się z tym wiążę, sam przejazd będzie bardziej obciążający dla środowiska. 

2. Postaw na ekologiczne opakowanie i wypełniacz

Oprócz kartonu i taśmy papierowej możesz zadbać również o to, by wykonać samodzielny wypełniacz z gazety, rolki po papierze czy pozostałości z odebranych paczek. Zamiast kupować karton, wykorzystaj stary.

3. Kupuj tam, gdzie masz opcję odbioru w punkcie lub automacie paczkowym

Wybieraj te sklepy, w których możesz zdecydować się na odbiór zakupów w punkcie lub automacie. Jeśli masz taką możliwość, to zorganizuj zakupy wspólnie z kimś, aby Wasze zakupy przyjechały jednym dostawą, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzicie pieniądze, ale także nie wpłyniecie tak negatywnie na stan środowiska.

4. Wybieraj firmy kurierskie przyjazne środowisku

Zwracaj uwagę na tych przewoźników, którzy w swoich działaniach uwzględniają środowisko i starają się dokładać cegiełkę do budowania bardziej odpowiedzialnej i zrównoważonej branży kurierskiej. W naszej ofercie Furgonetki znajdziesz najpopularniejsze firmy przewozowe m.in.: DPD, InPost, GLS, UPS, DHL, Pocztex, Orlen Paczka, czy FedEx.