Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/03/26

Jak wysłać szkło kurierem?

Chcesz przewieźć szklane przedmioty do innego miasta, a może po prostu do nowego mieszkania w tej samej miejscowości? Masz piękne zabytkowe lustro, kryształowy żyrandol, pokaźny zestaw szklanych pucharków, a może stolik w nowoczesnym stylu? Najbezpieczniejszą formą transportu jest wysyłka kurierska, ale w tym przypadku obowiązują specyficzne zasady, obostrzenia i wyłączenia.

Kto podejmie się transportu szkła?

Przede wszystkim nie w każdej firmie kurierskiej możliwy jest przewóz szyb samochodowych, delikatnych szklanych przedmiotów, a także dużych luster, szyb okiennych i innych pokaźnych tafli szkła. Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty – bardzo trudno zagwarantować wtedy bezpieczeństwo, nawet gdyby szkło było traktowane z ogromną starannością. Delikatność szkła niestety jest jego ogromną wadą i zdarza się, że transport takiego problematycznego przedmiotu trzeba zrealizować na własną rękę.

Mniejsze szklane przedmioty – wazony, szklanki, małe lustra, antyramy do obrazów, kieliszki itp. można z powodzeniem wysłać kurierem, ale tak naprawdę to głównie od nadawcy zależy, czy dotrą na miejsce w niezmienionym stanie. Pierwszym warunkiem jest wybór odpowiedniej usługi transportowej, natomiast kolejnym staranność pakowania szkła. Nawet to nie wystarczy jednak w momencie, kiedy próbujemy nadać przesyłką kurierską przedmiot, którego specyfika powoduje wyjątkową podatność na uszkodzenia, a wśród takich rzeczy duże szkło wiedzie przecież prym.

Zdarza się, że uszkodzenie szklanego przedmiotu podczas transportu jest bardzo problematyczne, bo w takim przypadku reklamacja z tytułu ewentualnego zniszczenia może nie zostać uznana. Odpowiedzialność przewoźnika będzie wyłączona, na co pozwalają zapisy Prawa przewozowego stanowiące, iż taką odpowiedzialność można wyłączyć, kiedy przedmiot transportu jest szczególnie podatny na szkodę. Przyjmowanie szkła do przewozu w danej firmie kurierskiej nie sprawia, że nadawca nie musi dołożyć żadnych starań, by zabezpieczyć przesyłkę. Jest wręcz przeciwnie – spoczywa na nim odpowiedzialność przygotowania właściwego i wystarczającego zabezpieczenia.

Jak zabezpieczyć przesyłkę zawierającą szkło?

Szklane przedmioty najlepiej owijać osobno folią bąbelkową, a następnie taśmą klejącą, a dodatkowo poszczególne elementy oddzielać od siebie miękkim materiałem. Kiedy zawartość przesyłki stanowi jeden szklany przedmiot, np. patera do ciasta, należy ją rozkręcić (jeśli to możliwe) i dokładnie owinąć folią. Następnie umieszczamy taki przedmiot w grubym kartonowym opakowaniu i uzupełniamy wolne przestrzenie zmiętymi gazetami, kawałkami folii, specjalnymi kulkami ze styropianu lub innym wypełniaczem. Gdy zawartość przesyłki składa się z więcej niż jednej rzeczy, poszczególne elementy nie mogą się ze sobą stykać i nie należy ich pakować warstwowo, a jedynie obok siebie. Im grubsze będzie zabezpieczenie, tym lepiej, a dodatkowo zawartość przesyłki powinna być całkowicie unieruchomiona w pudełku. Karton zaklejamy, w razie potrzeby dodatkowo owijamy stretchem, a na gotową paczkę powinna trafić naklejka „Ostrożnie, Szkło”.

Ważne: Lepiej nie próbować wysyłki dużych szklanych przedmiotów standardową przesyłką, bo może się to skończyć całkowitym uszkodzeniem zawartości paczki. Nawet najlepsze zabezpieczenie nie ochroni tafli szkła przed wibracjami podczas przewozu oraz sortowaniem. Firmy kurierskie nigdy nie sprawdzają zawartości przesyłek, nawet jeśli istnieje podejrzenie, że mogą się w nich znajdować przedmioty inne niż deklarowane. Kurier nie domyśli się, że w przesyłce jest delikatna zawartość, więc nie można od niego oczekiwać, że będzie traktował ostrożnie paczkę wysłaną w taki sam sposób, jak te odporne na sortowanie i piętrowanie.

Jak wysłać szkło kurierem?

Dla bezpieczeństwa najlepszym rozwiązaniem będzie nadanie paczki ze szkłem przesyłką niestandardową. Takie przesyłki są ręcznie sortowane i ostrożnie przewożone, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia jest znacznie mniejsze. Jeśli zawartość przesyłki jest cenna lub ma dla nas wartość sentymentalną, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Zanim zlecisz transport paczki konkretnemu kurierowi, upewnij się, że nie wyłącza on szkła z przewozu. Najlepiej zapoznać się z regulaminem świadczenia usług, a dokładnie z punktem „Przedmioty wyłączone z transportu”. Jeśli konkretna rzecz nie znajduje się na liście wyłączeń, można ją zapakować i nadać nawet z domu. Wystarczy skorzystać z oferty dostępnej w serwisie Furgonetka, który agreguje usługi wielu firm kurierskich. Furgonetka umożliwia nadawanie przesyłek krajowych i międzynarodowych, zarówno standardowych, jak i ekspresowych, a dodatkowo gwarantuje niskie ceny i wyjątkowo wygodny sposób adresowania przesyłek.

Posiadacz konta w serwisie Furgonetka może nadać każdą przesyłkę dosłownie w 3 minuty – wystarczy wypełnić formularz nadania, opłacić je online i zanieść paczkę do najbliższego punktu lub poczekać na przyjazd kuriera.

Jeśli charakter szklanego przedmiotu uniemożliwia wysłanie go przesyłką kurierską, najlepiej jest zlecić nadanie na giełdzie transportowej Furgonetka Giełda. Ten serwis ułatwia znalezienie przewoźnika dla niestandardowych ładunków, w tym dla szkła. Ostatecznie możesz przewieźć okna, lustra, witryny czy szyldy na własną rękę, ale to wymaga czasu, odpowiednio przystosowanego pojazdu, akcesoriów transportowych i przede wszystkim ostrożności. Jeśli tylko masz możliwość, lepiej zlecić to zadanie komuś, kto dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym i zadba o ładunek, a takie warunki zapewnia oferta serwisu Furgonetka.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos