Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/12/22

Jak wysłać AGD kurierem?

Wysyłasz lub zamawiasz AGD? Chcesz sprzedać swoją używaną lodówkę, pralkę czy mikrofalówkę, a może kupić podobny sprzęt od prywatnego sprzedającego? Oddajesz mikser koleżance ze studiów albo szykujesz dla kogoś prezent z okazji „parapetówki”? Wysyłka urządzeń gospodarstwa domowego ma tak naprawdę dwa oblicza, w zależności od tego, czy nadajemy duże AGD, czy drobny sprzęt. W jednym i drugim przypadku najlepiej skorzystać z wysyłki kurierskiej.

Jak zapakować sprzęt AGD?

Preferowana metoda pakowania sprzętu AGD zawsze wynika z jego wielkości i cech budowy. Robota kuchennego czy krajalnicę pakuje się całkowicie inaczej niż lodówkę czy zmywarkę. Ogólna zasada mówi o tym, że drobne AGD należy spakować w kartonowe opakowania o regularnych kształtach, natomiast duże sprzęty wymagają unieruchomienia na palecie. Krótka „ściągawka” dotycząca wyboru sposobu pakowania i odpowiadających mu urządzeń przedstawia się następująco:

  • kartonowe pudełko – kuchenka mikrofalowa, robot kuchenny, suszarka do grzybów, czajnik elektryczny, krajalnica, frytkownica, ekspres do kawy, młynek elektryczny, multicooker, opiekacz, sokowirówka, toster, waga elektroniczna, blender, okap kuchenny, płyta indukcyjna;
  • paleta – pralka, pralko-suszarka, lodówka, zmywarka, zamrażarka skrzyniowa, chłodziarka do wina, kuchenka wolnostojąca, piekarnik do zabudowy, minikuchnia.

Drobne urządzenia AGD najlepiej pakować w oryginalne pudełka, ale nie każdy je przechowuje. Zwykle istnieje konieczność zaopatrzenia się w opakowania zastępcze, ale trzeba pamiętać, że powinny mieć rozmiary zbliżone do oryginalnych. Nigdy nie wkładaj urządzeń AGD do dużych pudełek i nie pozostawiaj w środku wolnego miejsca. Kartony muszą być możliwie jak najmniejsze, ale na tyle duże, by zmieścić cały sprzęt i wszystkie jego elementy bez konieczności rozpychania czy rozcinania pudełka. Karton musi się zamknąć i mieć regularne kształty. Szczególnie delikatne AGD warto zabezpieczyć styropianowymi nakładkami/narożnikami, a w ostateczności kawałkami kartonu i folią bąbelkową. Wolną przestrzeń ściśle wypełniamy miękkim materiałem, a wszelkie dodatkowe elementy (pokrywki, przewody, talerze, misy, osłony itp.) pakujemy osobno, przy czym każdy element powinien być też owinięty folią.

Jeśli urządzenie jest zasilane bateriami, trzeba je wyjąć na czas transportu, a gdy sprzęt zawiera szklane elementy, należy dodatkowo oznaczyć przesyłkę naklejką z napisem „Szkło”, co da kurierowi jasny sygnał, żeby obchodzić się z paczką możliwie ostrożnie.

Całkiem inaczej będzie wyglądało pakowanie dużych urządzeń AGD. W tym przypadku trzeba się przede wszystkim zaopatrzyć w paletę transportową (najlepiej drewnianą europaletę), specjalne taśmy do spinania palet, karton, folię stretch lub bąbelkową i ewentualne narożniki ze styropianu czy plastiku. Urządzenie musi być ustawione dokładnie na środku palety, zabezpieczone od spodu kartonową przekładką minimalizującą ewentualne uszkodzenia i zabezpieczone kawałkami kartonu lub narożnikami, a następnie owinięte folią i spięte taśmami. Taśmy muszą być mocno naciągnięte, żeby ładunek został całkowicie unieruchomiony na palecie.

Ważne: Większość urządzeń gospodarstwa domowego musi być transportowana w pozycji stojącej, a szczególnie dotyczy to lodówek i zamrażarek, w których znajduje się specjalny czynnik chłodzący. Zanim zapakujesz sprzęt, pamiętaj też, by dokładnie go wyczyścić i osuszyć. W urządzeniach nie mogą zostać żadne resztki, a z ekspresu i kostkarki trzeba spuścić wodę. Istotne jest też wyjęcie ewentualnych półek i innych ruchomych elementów, które mogłyby przemieszczać się w urządzeniu podczas transportu. Szczególnie dotyczy to półek lodówki (bardzo delikatnych) oraz ostrzy krajalnicy czy robota (stwarzających potencjalne zagrożenie).

Jak wysłać sprzęt AGD kurierem?

Sposób wysyłki sprzętów AGD jest zawsze uzależniony od gabarytów poszczególnych urządzeń. AGD w zależności od wielkości można nadać standardową przesyłką kurierską, przesyłką niestandardową i na palecie.

Wielu sprzedających zastanawia się, jak wysyłać sprzęty AGD, żeby mieć pewność ich bezpieczeństwa, a jednocześnie maksymalnie ograniczyć koszty nadania. Bez względu na wielkość przesyłki, możesz ją nadać wygodnie przez internet za pośrednictwem serwisu Furgonetka. Ta metoda jest alternatywą dla samodzielnego poszukiwania ofert kurierskich i pozwala skorzystać z niskiej ceny nadania. Serwis usług kurierskich Furgonetka zrzesza oferty 10. największych i najpopularniejszych firm kurierskich oferujących usługi krajowe oraz zagraniczne. Furgonetka przyspiesza i ułatwia nadanie paczki o różnych rozmiarach. Za pośrednictwem serwisu wyślesz zarówno standardowe przesyłki z drobnym sprzętem gospodarstwa domowego, jak i palety z dużym AGD, a dodatkowo skorzystasz z wielu usług dodatkowych, takich jak ubezpieczenie, doręczenie w sobotę lub do konkretnej godziny, a także powiadomienie SMS-owe czy przeadresowanie przesyłki.

Ideą serwisu Furgonetka jest dostarczanie tanich usług kurierskich z jednoczesnym ograniczeniem formalności. Cała procedura nadania jest realizowana online – konto w serwisie umożliwia określenie szczegółów nadania oraz wykonanie płatności za pośrednictwem rachunku pre paid lub bankowości internetowej. Po zalogowaniu w serwisie przejdziesz do formularza nadania, wypełnisz tam dane nadawcy i odbiorcy, a także określisz sposób przekazania przesyłki firmie kurierskiej i wybierzesz najkorzystniejszą ofertę. Po opłaceniu zamówienia otrzymasz dokumenty przewozowe i od tej chwili przesyłka będzie już gotowa do nadania.

Furgonetka umożliwia Ci zamówienie kuriera prosto do domu, co jest szczególnie wygodne w momencie, gdy nadajesz przesyłkę paletową. W takiej sytuacji kurier przyjedzie do Ciebie nawet następnego dnia i odbierze przesyłkę samochodem dostawczym wyposażonym w specjalną windę. Kiedy wysyłasz małe AGD, możesz tak samo zamówić kuriera lub samodzielnie dostarczyć paczkę do wybranego punktu nadań w swojej okolicy i po prostu przekazać ją wraz z wydrukowaną wcześniej etykietą przewozową.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos