Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/06/15

Dlaczego cena przesyłki nie jest najważniejsza?

Zakupy przez Internet doręczane przez kuriera to nieodłączny element dzisiejszych czasów. Czy kiedy chcemy zamówić coś w sklepie internetowym, cena przesyłki powinna być najważniejsza?

Kupuję przez Internet, patrzę na koszt wysyłki?

Przeglądając oferty w sklepie internetowym, patrzymy nie tylko na produkty dostępne na stronie. Niektórzy z nas zaczynają swoje zakupy od sprawdzenia ceny przesyłki. Co więcej, porównujemy koszty kilku sklepów z podobnym asortymentem i zwracamy uwagę na różnice. W takiej sytuacji automatycznie skupiamy uwagę na stronie z najniższą ceną wysyłki. To normalne, że jeżeli mamy taką możliwość, to chcemy wydać mniej. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy oszczędzanie na wysyłce w każdej sytuacji jest dobrym pomysłem.

Niższa cena wysyłki, bardziej zadowolony klient?

Czy podczas zakupów przez Internet zastanawiamy się, co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze? Powinno nam zależeć na tym, aby zamówienie dotarło pod właściwy adres, na czas i przede wszystkim na tym, aby zawartość opakowania była nienaruszona. Ważne jest także to, by w razie jakichkolwiek problemów móc szybko i sprawnie skontaktować się z osobą, która nam pomoże i powie, co dalej. Niższa cena przesyłki niekoniecznie przełoży się na nasze zadowolenie.

Prawdopodobnie w momencie zakupów o tym nie myślimy, ale możliwe, że wyższy koszt przesyłki ma wliczone usługi dodatkowe, lub porządne opakowanie i wypełniacze, które ustrzegą naszą wysyłkę przed zniszczeniem. Jeżeli nie chcemy się niepotrzebnie denerwować, sprawdźmy, jaka firma kurierska obsługuje sklep, w którym chcemy zrobić zakupy i poczytajmy o niej opinie. Może się okazać, że wyższy koszt przesyłki jest uzasadniony lepszą jakością usług, a to bez wątpienia wpłynie na nasz poziom zadowolenia.

 

Najważniejsza jest niezawodność. Jeżeli zawiedzie kurier i nie dostarczy nam naszej paczki na czas lub, co gorsza, przesyłka zgubi się albo będzie uszkodzona, najprawdopodobniej nie skorzystamy już z oferty tego sklepu, ponieważ będziemy się obawiać, że sytuacja się powtórzy. Nie sugerujmy się jedynie ceną, ale opiniami innych osób i własnymi doświadczeniami.

Co składa się na koszt dostawy?

Pod uwagę należy wziąć jeszcze jeden czynnik, a mianowicie koszty dodatkowe, które pojawiają się w logistyce. Mowa o opakowaniach i wypełniaczach. Dla klienta najważniejsze jest, by paczka dotarła do niego szybko, ale także by nie była uszkodzona. Dlatego do każdego towaru sprzedawca zwykle dobiera odpowiednie zabezpieczenie. Nie można przecież wysyłać porcelanowych filiżanek w kopercie bąbelkowej. Więcej o samych opakowaniach i zabezpieczaniu przesyłek można przeczytać w tym artykule (link).

Jak widać, wyższa cena przesyłki wcale nie musi oznaczać, że ktoś próbuje na nas zarobić. Większy koszt może oznaczać, że sprzedawcy zależy na kliencie i chce, aby był on w pełni zadowolony z całego procesu zakupowego, od momentu wyboru produktu do chwili dostarczenia paczki.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos