Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/03/31

Zastanawiasz się, czy kurierzy pracują? Zobacz, jak w obecnej sytuacji odbierać przesyłki

Przez aktualną sytuację związaną z koronawirusem większość sklepów, poza spożywczymi została zamknięta, a wielu ludzi siedzi w domach. Sklepy online jednak działają, więc robienie zakupów przez internet wprost ze swojego fotela wydaje się teraz bardzo wskazane. Zastanawiasz się tylko, czy kurierzy pracują, a przesyłka z zamówieniem do Ciebie dotrze? Odpowiadamy – tak. Branża kurierska w Polsce działa, a Ty możesz bez problemu odbierać swoje paczki.

Jak firmy kurierskie pracują w czasach koronawirusa?

Firmy kurierskie pomimo aktualnej sytuacji w Polsce pracują, a dostawy są realizowane na bieżąco. Dlatego nie musisz obawiać się, że Twoja przesyłka nie dotrze. Pamiętaj, że możesz ją śledzić i w każdej chwili sprawdzać jej status za naszym pośrednictwem.

W chwili obecnej niezauważalne są opóźnienia w dostawach krajowych. Rośnie liczba przesyłek dostarczanych do klientów indywidualnych, a lekko spada tych do klientów biznesowych. Stąd ogólny bilans obsługiwanych paczek jest na takim samym poziomie, co przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dostawy do klientów indywidualnych odbywają się nawet szybciej niż wcześniej, gdyż zdecydowana większość z nich całe dnie spędza w domu i już za pierwszym podjazdem odbiera przesyłki.  

Warto także wiedzieć, że w tym szczególnym okresie, przewoźnicy postawili na odpowiednie środki zapobiegawcze i dbają zarówno o bezpieczeństwo swoich pracowników, jak i klientów. Wprowadzili oni odpowiednie procedury związane z zachowaniem odpowiednich zasadach higieny, monitorują pracowników pod względem występowania objawów zakażenia i stosują się do odgórnych wytycznych polskich władz oraz urzędów.

Zobacz też: Jak firmy kurierskie zabezpieczają się przed koronawirusem?

Ponadto większość firm udostępniła możliwość bezdotykowego odbioru przesyłki. Wprowadziła systemy do odbioru paczek, które zamiast składania podpisu na terminalu kuriera, pozwalają na podyktowanie specjalnego kodu odbioru. Dzięki temu unika się bezpośredniego kontaktu fizycznego z kurierem i ma się możliwość zachowania odpowiedniego dystansu między sobą a drugim człowiekiem, czyli minimum 1,5 metra odległości. Odbierając przesyłkę w taki sposób minimalizujesz zatem kontakt z większą ilością ludzi, bo ograniczasz go tylko do jednej osoby kuriera.

Wiele firm pozwala również na indywidualne ustalenia w kwestii odbioru przesyłek. Możesz zatem uzgodnić z kurierem najbezpieczniejszy dla siebie sposób odbioru paczki. Poprosić go, aby np. zostawił przesyłkę pod drzwiami albo za ogrodzeniem. Jeśli przed dostawą ustalisz z kurierem doręczenie we wskazanym miejscu, to nie będziesz zobowiązany do pokwitowania odbioru przesyłki. Kurier wpisze wtedy adnotację odnośnie tego, gdzie zostawił paczkę.

Jak bezpiecznie kupować online i odbierać swoje przesyłki?

Robiąc zakupy w internecie i odbierając swoje paczki, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym cały proces będzie odbywał się jeszcze bezpieczniej. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, o których warto pamiętać szczególnie teraz.

  1. Podczas składania zamówienia w sklepie wybieraj płatności online – dzięki temu unikniesz wymiany gotówki z kurierem. Jeśli natomiast mimo wszystko chcesz skorzystać z opcji za pobraniem, to wybieraj firmy kurierskie, których kurierzy są wyposażeni w terminale płatnicze. 
  2. Składając zamówienie zwróć uwagę na poprawność podawanych danych. Szczególnie ważne jest, aby podać właściwy numer telefonu, dzięki któremu kurier będzie miał do Ciebie bezpośredni kontakt i będziesz mógł z nim ustalić, np. miejsce, w którym zostawi Ci przesyłkę.
  3. Korzystaj z udostępnionych przez firmę możliwości bezdotykowego odbioru przesyłki, czyli za pomocą kodu odbioru.
  4. Jeśli zamawiasz przesyłki do paczkomatu, to korzystaj z aplikacji mobilnej, która pozwala otworzyć skrzynkę bezdotykowo.
  5. Pamiętaj, że jeśli jesteś objęty kwarantanną, to koniecznie poinformuj o tym kuriera, zanim on dostarczy do Ciebie przesyłkę. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, kuriera i wszystkich innych obsługiwanych przez niego osób. Jest duże prawdopodobieństwo, że ustalicie bezkontaktowy sposób odbioru, np. poprzez pozostawienie przesyłki pod drzwiami lub w innym wyznaczonym miejscu.

Jak widzisz te zalecenia są naprawdę proste do zastosowania, a trzymanie się ich, pozwoli wszystkim stronom zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa podczas realizacji dostawy.

Podsumowując

Jeśli czekasz na przesyłkę – ze sklepu internetowego, od rodziny lub od kontrahentów, to nie musisz obawiać się, że przez aktualną sytuację związaną z koronawirusem ona do Ciebie nie dotrze. Firmy kurierskie pracują i realizują dostawy przy uwzględnieniu odpowiednich środków zapobiegawczym. Dbają też o to, aby zapewnić klientom i pracownikom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jeśli Ty również się do nich dostosujesz, to cały proces dostawy powinien odbyć się bez problemu.

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com