Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/03/31

Jak firmy kurierskie zabezpieczają się przed koronawirusem?

Dostajemy od Was wiele zapytań dotyczących działania firm kurierskich w związku z obecną sytuacją dotyczącą wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Pytacie nas czy kurierzy pracują i czy przesyłki są dostarczane. Chcemy Was zapewnić, że przewoźnicy nie zaprzestali realizacji dostaw, również tych międzynarodowych, i wprowadzają odpowiednie zabezpieczenia przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Firmy kurierski na bieżąco informują nas o ewentualnych zmianach w zakresie realizowanych przez siebie usług, ale także przedstawiają nam procedury i środki ostrożności, które podejmują aby zabezpieczyć się przed koronawirusem. 

Czy kurierzy pracują i jakie procedury wdrażają? 

Firmy kurierskie pracują, a w realizacji usług postawiły na odpowiednie przestrzeganie zasad higieny. Wprowadzają one wewnętrzne procedury higienicznie i wyposażają swoje oddziały w odpowiednie preparaty do odkażania i dezynfekcji. Mają wykupione zapasy maseczek higienicznych, które w razie konieczności będą używane przez pracowników. W oddziałach czy sortowniach, pracownikom codziennie mierzona jest temperatura. Dodatkowo w obiektach stosowany jest standard sprzątania podobny do takiego, jak w placówkach zdrowia, czyli z wykorzystaniem środków do dezynfekcji. 

Firmy kurierskie wprowadziły także odpowiednie procedury informacyjne dotyczące tego, jak zachować się w przypadku zagrożenia związanego z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Natomiast kurierzy zostali przeszkoleni w zakresie procedur prewencyjnych. 

W punktach obsługi czy odbiory przesyłek również firmy starają się wprowadzać zmiany, chociażby poprzez wprowadzenie stref ochronnych czy proszenie o zachowaniu odległości od siebie o około 1,5 metra podczas oczekiwania na obsługę. Zazwyczaj szczegółowe instrukcje na ten temat znaleźć można już przed wejściem do takiej placówki, np. na drzwiach wejściowych. 

Na chwilę obecną firmy kurierskie zapewniają, że aktualna sytuacja nie wpływa na ich pracę. Wprowadzane są pojedyncze ograniczenia, jak np. zablokowanie przez DPD czy GLS dostaw do niektórych obszarów we Włoszech. Na bieżąco monitorują one to, co dzieje się w kraju i za granicą oraz reagują na wytyczne władz polskich i odpowiednich urzędów, wprowadzając właściwe procedury. Przygotowane są też dalszy rozwój wydarzeń, uwzględniając działania według różnych scenariuszy. 

Podsumowując

Jak widzicie na razie dostawy są realizowane standardowo z uwzględnieniem odpowiednich środków zapobiegawczych. Firmy kurierskie starają się minimalizować ryzyko, bo zależy przede wszystkim na bezpieczeństwu pracowników i klientów. Pamiętajcie o tym i sami także dbajcie o odpowiednie przestrzeganie zasad higieny. O wszystkich ewentualnych zmianach będziemy Was na bieżąco informować na naszej stronie. 

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com