Ostatnia aktualizacja artykułu 2024/01/04

Jak co roku przed świętami firmy kurierskie dokładają starań, aby sprostać wyzwaniom związanym ze zwiększonym ruchem paczkowym. Każdy z przewoźników stosuje inne rozwiązania, które mogą dotyczyć zmian w zakresie spedycji, jak również w zakresie cennika, dlatego postanowiliśmy zebrać regulacje obowiązujące w Furgonetce przez ten okres w jednym miejscu. Sprawdź poniższe informacje, aby mieć pewność, że planowane paczki na święta nie zaskoczą Cię ceną!

Poczta Polska

W szczycie paczkowym Poczta Polska będzie doręczała paczki w większych miastach również w sobotę. Dodatkowo w Warszawie paczki będą dostarczane również w niedziele, począwszy od 3 grudnia. Usługa będzie dostępna dla każdej paczki, a przyjęty model doręczenia będzie wynikał z ilości przesyłek w obrocie. Model nowych dostaw dotyczy wszystkich klientów tak, aby paczki dotarły do odbiorców w tym „gorącym” okresie.

Doręczenia paczek w sobotę rozpoczęły się od 2 grudnia. Z usługi mogą skorzystać mieszkańcy: Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Poznania, Łodzi, Krakowa, Gdyni, Gdańska, Rzeszowa, Szczecina, Grodziska Wlkp., Rogoźna, Wolsztyna, Wrocławia, Legnicy, Jeleniej Góry, Nowej Soli, Tarnobrzegu, Bydgoszczy, Warszawy, Piaseczna, Raszyna, Pruszkowa, Żyrardowa, Łomianek i Otwocka, Lublina, Radomia i Kielc.

FedEx

Przewoźnik FedEx w okresie szczytu paczkowego może doliczyć opłatę sezonową, która będzie dotyczyć jedynie przesyłek, które zostaną uznane przez przewoźnika za niestandardowe. Poniżej umieszczamy najważniejsze informacje dotyczące opłaty: 

 • będzie obowiązywać od 2 listopada do 31 grudnia 2023 roku,
 • może zostać naliczona jeśli rzeczywiste parametry i kształt przesyłki będą niezgodne ze zleceniem i przesyłka zostanie potraktowana jako niestandardowa,
 • opłata będzie wynosić 300% ceny usługi podstawowej (cennik FedEx).

Warto pamiętać, że według obowiązującej definicji podstawą paczki powinien być zawsze bok o największej powierzchni.

DHL 

Jeśli chodzi o DHL nadanie paczki w okresie przed świętami może wiązać się z opłatą sezonową, która dotyczy w naszym serwisie jedynie niektórych przesyłek krajowych. Najważniejsze informacje dotyczące opłaty:

 • będzie obowiązywać w okresie od 15 listopada 2023 do 31 grudnia 2023 roku,
 • będzie dotyczyć przesyłek i palet krajowych o wadze przekraczającej 31,5 kg,
 • wysokość opłaty sezonowej będzie wynosić 9 zł netto i zostanie wliczona w cenę przesyłki.

UPS

Szczyt paczkowy w przypadku przewoźnika UPS będzie trwał aż 3,5 miesiąca, dlatego warto przygotować się na to, że niektóre paczki na święta będą kosztować nieco drożej. Sprawdź, jakie typy przesyłek obejmą zmiany i z jakimi kosztami trzeba się liczyć:

 • okres dopłat trwa od 1 października 2023 do 14 stycznia 2024,
 • dopłaty obejmują duże paczki, przesyłki o rozmiarach przekraczających dozwolone limity oraz elementy niestandardowe,
 • wysokość dopłat będzie zależeć od rodzaju przesyłki, jednak zostanie doliczona do obowiązujących stawek i opłat.

Duże paczki

Paczka kwalifikowana jest jako duża, gdy jej wymiary (długość oraz obwód) wynoszą łącznie więcej niż 300 cm, ale nie przekraczają maksymalnego rozmiaru UPS, czyli 400 cm. Minimalna waga paczki podlegająca opłacie wynosi 40 kg. Do takiej przesyłki, oprócz standardowej opłaty, zostanie doliczona dopłata za „dużą paczkę” w wysokości 522,99 zł brutto dla paczek na terenie Polski (kwoty dla innych państw znajdziesz po wyborze konkretnego kraju w cenniku UPS – w tabeli Usługi dodatkowe w rubryce Duża paczka).

Przesyłki o rozmiarach przekraczających dozwolone limity

Paczki przekraczające dozwolone limity to takie:

 • których waga rzeczywista jest większa niż 70 kg,
 • które są dłuższe niż 274 cm,
 • które przekraczają 400 cm w połączeniu długości i obwodu [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)].

Takie przesyłki nie są przyjmowane do transportu. Jeśli paczka taka jednak znajdzie się w systemie małych paczek UPS, to naliczona zostanie dodatkowa opłata wyliczana na podstawie kwoty otrzymanej na fakturze zgodnie z cennikiem partnera.

Ważne: paczki o długości przekraczającej 400 cm w długości i obwodzie łącznie również podlegają dodatkowym opłatom za “dużą paczkę”.

Nietypowe paczki

Opłata za dodatkową obsługę dla nietypowych paczek zostanie naliczona, gdy:

 • artykuł zostanie umieszczony w zewnętrznym opakowaniu wysyłkowym, które jest wykonane z metalu lub z drewna,
 • dowolny artykuł w kształcie walca taki jak (beczka, wiadro lub opona) nie znajdzie się w całości w opakowaniu wysyłkowym wykonanym z tektury falistej,
 • najdłuższy bok paczki przekroczy 100 cm lub jej drugi dłuższy bok przekroczy 76 cm,
 • waga rzeczywista przesyłki będzie wyższa niż 25 kg.


Koszt dodatkowej obsługi w przypadku takich przesyłek wyniesie 79,99 zł brutto dla przesyłek na terenie Polski (kwoty dla innych państw można sprawdzić, wybierając konkretny kraj w cenniku UPS – w tabeli Usługi dodatkowe w rubryce Element niestandardowy).

 Podsumowanie

W zbliżającym się sezonie świątecznym liczba wysyłanych przesyłek znacznie wzrośnie, a przewoźnicy będą się zmagać ze zwiększoną liczbą zleceń. W związku z tym, aby zapewnić stałą efektywność sieci połączeń, firmy kurierskie mogą wprowadzać dodatkowe opłaty za niektóre usługi. Tego typu dopłaty pochodzą bezpośrednio od przewoźników. Wszelkie decyzje o zmianach w regulaminach oraz cennikach kurierskich są niezależne od nas.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock