Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/07/07

Jak wysłać coś za granicę?

W czasach powszechnego dostępu do Internetu każdy może utrzymywać regularne i stałe kontakty z rodziną lub przyjaciółmi po drugiej stronie globu. Czasem pojawia się także potrzeba wysłania do nich paczki. Czym się kierować kiedy chcemy nadać przesyłki za granicę? Zasadniczo w obrębie Unii Europejskiej sprawa jest dość prosta, jeśli natomiast chcemy wysłać coś do kraju spoza Unii, należy spełnić formalności celne, a przede wszystkim opłacić cło. Dowiedz się, jak wysłać coś za granicę i poznaj ofertę przesyłek zagranicznych.

Paczki międzynarodowe w ofercie Poczty Polskiej

Poczta Polska jest jednym z najbardziej znanych dostawców. Minusem tego rozwiązania jest konieczność nadania paczki w placówce pocztowej, plusem są ceny – przesyłki zagraniczne są w porównaniu do innych kurierów stosunkowo tanie. Oferta Poczty Polskiej obejmuje paczki ekonomiczne oraz priorytetowe. Różnią się one tym, że te drugie podróżują drogą lotniczą, zaś w przypadku pierwszego typu przesyłek bardziej prawdopodobny jest transport drogą lądową lub morską. Jeżeli szczególnie zależy nam na szybkim dostarczeniu paczki, możemy zamówić usługę ekspresową, co oznacza, że gdy tylko przesyłka dotrze do kraju docelowego, bez zbędnej zwłoki posłaniec doręczy ją adresatowi. Nie wszystkie państwa realizują taką usługę, warto więc zweryfikować to przed nadaniem paczki. Adresat może także sam ją odebrać z danej placówki pocztowej – to tzw. poste restante.

Podobnie jak w przypadku przesyłek krajowych, możemy dokonać wysyłki za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Możemy też zadeklarować wartość paczki, czyli ubezpieczyć ją na konkretną sumę pieniężną. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie kraje respektują takie zabezpieczenia, np. nie ma możliwości przesłania paczki z zadeklarowaną wartością do Wielkiej Brytanii.

Przesyłki kurierskie za granicę

Wysłać przesyłkę za granicę możemy na dwa sposoby. Pierwszy, to skorzystanie bezpośrednio z oferty wybranego kuriera. np.: DHL, UPS, GLS, DPD, FedEx, etc. Niestety często firmy kurierskie nie udostępniają tego typu usług dla klientów indywidualnych. Inną przeszkodą może być bardzo wysoka cena takich przesyłek.

Jest też drugi, nieco łatwiejszy sposób – można przesyłki kurierskie zagraniczne wysłać poprzez platformę usług kurierskich. Jeśli zdecydujemy się na nią od razu możemy porównać kilka dostępnych ofert oraz wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada cenowo. Jakie są inne plusy tego rozwiązania? Nie musimy podpisywać żadnych umów by korzystać z preferencyjnej ceny, za nadanie możemy od razu zapłacić online, a kurier odbierze przygotowaną paczkę prosto spod naszych drzwi.

Kurierskie przesyłki lądowe i morskie docierają do celu zwykle w ciągu 2-5 dni, zaś lotnicze nawet w ciągu 1 dnia. Oferty mogą się jednak zasadniczo różnić, jeżeli weźmiemy pod uwagę, gdzie i jaka paczka ma zostać doręczona.

Jak wysłać przesyłkę międzynarodową przez Furgonetkę?

Furgonetka.pl oferuje kilka możliwości wysyłki przesyłek za granicę. W zależności od kraju system pokaże Ci jakie opcje są dostępne – będzie to DPD, UPS, FedEx, GLS albo Meets. Furgonetka.pl automatycznie poda Ci także cenę takiej usługi. Pozostała część zamówienia odbywa się podobnie jak w przypadku wysyłek krajowych. Jeśli paczka jest wysyłana poza Unię Europejską, to w zależności od sytuacji dokumenty dostarczy kurier lub nadawca otrzyma indywidualną informację, jakie dokumenty paczka powinna zawierać, żeby nie było problemów z doręczeniem.

Warto pamiętać o przesyłkach zagranicznych

Jeśli przesyłka ma zostać wysłana poza Unię Europejską, musimy dołączyć dokumenty celne, określić zawartość paczki oraz jej wartość pieniężną. W przypadku wysyłki dokumentów w kopertach nie są wymagane żadne dokumenty celne. W przypadku paczek o wartości do 22 euro to przejdziemy uproszczoną procedurę celną, w tym przypadku potrzebna jest karta odprawy celnej i faktura lub inny dokument zakupu towaru, jest on konieczny w przypadku przedsiębiorców, w ten sposób dokumentują oni pochodzenie towaru. Pełną listę obowiązujących w tym procesie dokumentów można znaleźć na stronach Ministerstwa Finansów oraz w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorców biznes.gov.pl. Początkujący przedsiębiorcy mogą także zapoznać się z informacjami dotyczącymi procedur pod tym adresem. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości najlepiej przed wysyłką skontaktować się bezpośrednio z firmą, którą wybraliśmy do wysyłki naszego towaru.

Bezpieczne wysyłanie za granicę

Wysyłka paczki poza granice kraju, a nawet poza tereny Unii Europejskiej nie jest trudna. Jeśli skorzystamy ze sprawdzonej firmy kurierskiej możemy być pewni, że paczka dotrze na miejsce w stanie nienaruszonym. Nim zdecydujemy się nadać paczkę, warto przeanalizować różne opcje i wybrać tą najbardziej dla nas korzystną. Nie trzeba obawiać się procedur i dokumentów, bowiem zawsze możemy otrzymać pomoc operatora logistycznego, z usług którego chcemy skorzystać.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos