Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/06/01

Bądź eko – jak pozbyć się zbędnych rzeczy z domu?

Masz wrażenie, że Twój dom jest po prostu zagracony i że większości posiadanych rzeczy w ogóle nie używasz? Każdy z nas posiada jakieś niepotrzebne przedmioty i czasami ich ilość wprawia w osłupienie. Szafki aż uginają się od starych książek, garderoba pęka w szwach, a na strychach i w pawlaczach zalegają dawno nieużywane już urządzenia czy nietrafione prezenty. Nadmiar rzeczy w domu wcale nie jest sytuacją pożądaną i potrzebne są wtedy konkretne porządki. Bądź eko i dowiedz się, jak pozbyć się zbędnych rzeczy z domu.

Od czego zacząć? Od gruntownych porządków

Zadajesz sobie pytanie, jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu i utrzymać porządek na dłużej? Sprzątanie mieszkania wymaga przede wszystkim właściwej strategii i w większości przypadków jest ona bardzo podobna. Co prawda każdy może mieć własne pomysły na porządki, ale zazwyczaj powinno się je rozpocząć od selekcji posiadanych rzeczy. Jest wiele porad dotyczących sprzątania, ale wśród tych godnych uwagi warto wyróżnić metodę Marie Kondo, autorki książki „Magia sprzątania”.

Sprzątanie według Marie Kondo nie powinno polegać na porządkowaniu po kolei wszystkich pomieszczeń w domu, a na segregowaniu rzeczy konkretnej kategorii bez względu na to, gdzie je przechowujemy. Możesz zacząć na przykład od ubrań, następnie przejść do kosmetyków, butów, biżuterii, elektroniki, akcesoriów kuchennych i tak dalej. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie zgromadzenie w jednym miejscu (np. w salonie) wszystkich rzeczy z konkretnej kategorii i dokładne przejrzenie każdej z nich. Należy ocenić, czy konkretny przedmiot jest przez nas nadal używany, czy nam się podoba, czy jest sprawny/niezniszczony i czy wnosi coś do naszego życia.

Jeżeli oceniana rzecz leży nieużywana od wielu miesięcy lub jest zepsuta, niemodna czy z pewnych względów nam już nie odpowiada, odkładamy ją na bok. W szafkach, szufladach i komodach układamy tylko te przedmioty, z którymi nie chcemy się rozstawać. W ocenie trzeba być bardzo rygorystycznym. Zasada powinna być prosta: nieużywane – pozbywam się tego od razu. Takie konkretne porządki w domu mogą być trudne, ale ostatecznie dają mnóstwo satysfakcji i pozwalają żyć bardziej ekologicznie.

Co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami?

Zanim zdecydujesz się wyrzucić nieużywane rzeczy, przez chwilę się nad nimi zastanów. Coś, co nie przyda się już Tobie, może się przydać komuś innemu. Używane ubranka dla niemowląt, z których już Twoje maluchy wyrosły mogą posłużyć znajomym, którzy właśnie spodziewają się dziecka. Przeczytane książki ucieszą koleżankę z pracy, a „zabytkowe” radio uświetni ekspozycję lokalnego muzeum. Nieużywane przedmioty może przyjąć dom dziecka, dom samotnej matki, pobliska noclegownia lub Caritas.

Nie wyrzucaj na śmietnik przedmiotów, które mogą znaleźć nowych nabywców, ale jeśli coś jest popsute lub zniszczone i absolutnie nie nadaje się do użytku, nie miej sentymentów. Pamiętaj tylko o zasadach segregacji – urządzenia elektroniczne i baterie oddaj do specjalnych punktów, a pozostałe przedmioty umieść w przeznaczonych dla nich pojemnikach.

Rzeczy w dobrym lub idealnym stanie – szczególnie te o większej wartości – możesz sprzedać na wyprzedaży garażowej lub przez internet. Wystawienie aukcji lub oferty w serwisie ogłoszeń lokalnych jest bardzo łatwe.

Gdzie sprzedawać niepotrzebne rzeczy?

Nieużywane przedmioty bez wątpienia najłatwiej sprzedać przez internet. W sieci działają grupy sprzedażowe oraz serwisy dedykowane sprzedaży używanych rzeczy. Możesz wystawić swoje ogłoszenie na Allegro, na Allegro Lokalnie, na OLX czy w aplikacji Facebook Marketplace. Ubrania z powodzeniem sprzedasz w serwisach szafa.pl lub vinted.pl, a książki przyjmie internetowy skup lub antykwariat.

Jak wysłać sprzedane przedmioty?

Przedmiot sprzedany przez internet możesz przekazać nabywcy osobiście i odebrać gotówkę na miejscu lub wysłać przesyłką kurierską na wskazany adres. Sposób dostawy przedmiotów będzie zależny od odległości, jaka dzieli Cię od kupującego. Jeśli ten dystans jest duży, wyślij rzeczy kurierem – możesz to zrobić za pośrednictwem serwisu Furgonetka i oszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas. Możesz tu porównać ceny aż 10 firm kurierskich i wybrać tego przewoźnika, który najbardziej Ci odpowiada. Zrobisz to bez wychodzenia z domu w 5 minut, korzystając jedynie z komputera. Wystarczy tylko, że założysz darmowe konto w serwisie, wypełnisz formularz, opłacisz wybraną usługę, a następnie przekażesz paczkę kurierowi. Pamiętaj tylko, żeby odpowiednio ją zapakować, zwłaszcza jeśli wysyłasz coś delikatnego lub cennego. 

Jak nie dać się ponownemu zagraceniu?

Załóżmy, że sprzątanie masz już za sobą, ale teraz pojawia się pytanie, jak utrzymać porządek w domu? Przede wszystkim musisz zachować umiar w zakupach – kupuj tylko to, co niezbędne i nigdy nie rób zakupów pod wpływem chwilowej mody czy impulsu. Zawsze odkładaj wszystkie rzeczy na miejsce – jeśli schowasz coś na dnie szafy, możesz całkowicie zapomnieć, że to masz. Sprzątaj na bieżąco – nie zaniedbuj bieżących porządków, bo bałagan po prostu Cię przytłoczy.

Minimalizm jest eko

Ograniczenie konsumpcji to najważniejszy aspekt 3R, czyli reduce, reuse, recycle. Oznacza to dosłownie – zredukuj, użyj ponownie i recyklinguj. Zatem im mniej rzeczy kupujemy, tym mniej musimy potem przetworzyć czy zastanawiać się, jak dać takim przedmiotom drugie życie. Dodatkowo ograniczanie kupowania sprawia, że nie zużywa się surowców do produkcji kolejnych nowych produktów, a co za tym idzie nie zanieczyszcza są tak środowiska.

Ważne jest to, by kupując nową rzecz, zwrócić uwagę na jej żywotność. Jeśli szybko się zniszczy, zużyje czy znudzi, to zapewne wyrzucisz ją, zwiększając tym samym ilość odpadów. Dlatego pamiętaj, aby na zakupach wybierać rzeczy ponadczasowe, dobrej jakości, wygodne i praktyczne, takie, które podobają Ci się w stu procentach i najlepiej takie, które da się ponownie wykorzystać. 

Podsumowanie

Ekologiczne życie wcale nie jest trudne. Przede wszystkim jest ono przeciwieństwem konsumpcjonizmu i marnowania zasobów. Zrobienie solidnych porządków pozwala zrozumieć, co mamy w domu i usunąć z naszego życia niepotrzebne rzeczy, które zajmują tylko miejsce. Większość tych przedmiotów możesz sprzedać lub oddać komuś potrzebującemu i o dziwo wcale nie poczujesz straty, a wręcz przeciwnie – zyskasz przestrzeń i więcej czasu.

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com