Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/07/29
Czy zdarza Ci się kupić coś pod wpływem chwilowej mody lub w zbyt wysokiej cenie, a później tego żałować? Zakupy dają wiele przyjemności i często traktujemy je jako sposób na zły humor lub nagrodę za osiągnięcia. Niestety obfitość towarów dostępnych na rynku może działać na naszą niekorzyść i doprowadzać do impulsywnego kupowania rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne lub takich, za które płacimy zdecydowanie za dużo. Znacznie rozsądniejszą drogą jest smart shopping polegający na przemyślanych i jednocześnie tanich zakupach. Zobacz, jak mądrze i tanio kupować w sieci.
Spis treści
Zrób listę wydatków!
W celu uniknięcia nietrafionych zakupów najlepiej jest zrobić sobie wcześniej listę tego, co chcemy kupić. Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie kupiłaby czegoś pochopnie, by później tego żałować. W wielu przypadkach robimy takie zakupy notorycznie, a wszystkiemu winien jest brak planowania wydatków. Bez względu na to, co kupujesz i czy będą to zakupy spożywcze, czy ogrodnicze, przygotuj sobie wcześniej listę. Stworzenie listy wydatków to pierwsza i najważniejsza zasada smart shoppingu. Na liście powinno się znaleźć wyłącznie to, czego potrzebujesz i czego nie da się zastąpić niczym innym.
Policz orientacyjny koszt swoich zakupów i ustal sobie konkretny budżet, doliczając do niego maksymalnie 10%. Tylko o tyle więcej możesz wydać, a jeśli zechcesz sięgnąć jeszcze głębiej do kieszeni – odejmuj ten ponadlimitowy wydatek od budżetu na kolejne zakupy.
O czym pamiętać robiąc zakupy:
- Staraj się nie kupować czegoś, co możesz zastąpić posiadanymi już przedmiotami.
- Uważaj na promocję „3 za 2” lub „2 za 1”, a szczególnie w przypadku nietrwałych produktów.
- Czytaj składy i metki – wybieraj jakość, a nie ilość.
Używaj kodów rabatowych
Jeśli nie musisz przepłacać, po prostu tego nie rób. Większość produktów możesz kupić przynajmniej o kilka, a czasami kilkanaście czy kilkadziesiąt procent taniej. Sekretem jest wykorzystanie kodów rabatowych ze specjalnych serwisów ze zniżkami, jak np. Picodi. Niektóre rabaty łączą się ze sobą, dzięki czemu możesz zaoszczędzić na zakupach jeszcze więcej. Kupony rabatowe przeznaczysz nie tylko na zakupy dla siebie, ale też w momencie kupowania prezentu dla kogoś bliskiego.
Zapisz się do programów lojalnościowych lub newsletterów
Jeśli chcesz robić tanie zakupy online, zapisz się do programów lojalnościowych lub newsletterów swoich ulubionych sklepów. Każdy liczący się na rynku sklep internetowy prowadzi newsletter, czyli specjalny biuletyn wysyłany e-mailowo. Większość wiadomości ze sklepów dotyczy nowości produktowych lub zmian organizacyjnych, ale możesz liczyć też na informacje o aktualnych promocjach czy wyprzedażach. Subskrybenci newsletterów otrzymują informacje o promocjach niedostępnych dla innych, a dodatkowo dostają rabaty za samą subskrypcję newslettera.
Spore oszczędności możesz też zanotować dzięki uczestnictwu w programach lojalnościowych. Taki program pozwala nie tylko oszczędzać na zakupach, ale też zarabiać na polecaniu sklepu innym. Zasada działania programu lojalnościowego jest bardzo prosta – robisz zakupy w sklepie i zachęcasz do tego swoich znajomych, a każde ich zakupy z polecenia są dla Ciebie premiowane bonusami lub punktami przeliczanymi na zniżki.
Korzystaj z porównywarek cen
W internecie funkcjonuje wiele porównywarek pozwalających sprawdzić aktualne ceny produktów w różnych sklepach internetowych. Najpopularniejsza to Ceneo.pl. Różnice między cenami tych samych towarów są czasami bardzo duże, ale ręczne sprawdzenie wszystkich ofert niemalże graniczy z cudem. Dzięki porównywarce szybko wyszukasz najkorzystniejsze oferty i sporo zaoszczędzisz.
Darmowa dostawa i zwroty
Większość sklepów internetowych oferuje darmową dostawę po przekroczeniu konkretnego progu zakupów, np. o wartości powyżej 100 zł lub 250 zł. Większe sklepy (często z droższym asortymentem) wysyłają za darmo wszystkie zamówienia i oferują darmowe zwroty. W celu uzbierania zamówienia podlegającego darmowej wysyłce rób zakupy łączone – dla siebie i jednocześnie dla rodziny i przyjaciół. Wykorzystaj też maksymalnie Dzień Darmowej Dostawy.
Nie bój się zwracać nietrafionych zakupów do sklepu. Prawo gwarantuje Ci możliwość odstąpienia od transakcji zawartej przez internet w terminie do 14 dni od dnia odbioru zamówienia i w dodatku bez konieczności podawania przyczyny zwrotu. Jeśli nie wiesz, jak zwrócić zakupy online, to skorzystaj z Furgonetka.pl.
Stwórz kalendarz promocji
W ciągu roku jest wiele okazji, które są w sklepach świętowane licznymi promocjami lub nawet wyprzedażami. Warto przygotować sobie taki kalendarz promocji i uwzględnić w nim te daty, które zwykle wiążą się z przecenami Twoich ulubionych produktów. Promocje pojawiają się przede wszystkim przed takimi okazjami jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Kobiet, Black Friday i Cyber Monday. Zakupy dla dziecka zrobisz taniej z okazji Dnia Dziecka i rozpoczęcia roku szkolnego, a prezent dla partnera warto kupić z okazji walentynkowej wyprzedaży.
Podsumowanie
Kupowanie w internecie nie musi być drogie, a wręcz przeciwnie – online możesz kupować często znacznie taniej niż w sklepach stacjonarnych. Warunkiem jest znajomość sposobów pozwalających robić tańsze zakupy i przede wszystkim korzystanie z nich, bo niewykorzystana wiedza nie przynosi żadnych oszczędności.
Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos