Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/10/23

Dopłaty UPS za duże paczki i elementy niestandardowe w okresie szczytu paczkowego

Firma kurierska UPS w okresie szczytu paczkowego, czyli od 1 listopada 2020 r. do 16 stycznia 2021 r. wprowadza dopłaty za duże paczki oraz elementy niestandardowe. Wysyłasz przesyłki za pośrednictwem UPS? Sprawdź, jakie typy przesyłek obejmą i jakie będą ich koszty?

W czasie okołoświątecznym dopłaty będą dodatkowo doliczane do istniejących stawek i opłat. Tymczasowa dopłata będzie doliczana dla paczek, które podlegają takim specyfikacjom jak: Duża paczka, Rozmiary przekraczające dozwolone limity oraz Dodatkowa obsługa dla nietypowych przesyłek.

Duże paczki

Paczka kwalifikowana jest jako duża, gdy jej wymiary – długość oraz obwód, łącznie wynoszą więcej niż 300 cm, ale nie przekraczają maksymalnego rozmiaru UPS, wynoszącego 400 cm. Minimalna waga paczki, podlegająca opłacie, wynosi 40 kg. Do takiej przesyłki, oprócz standardowej opłaty zostanie doliczona dopłata za „dużą paczkę” w wysokości 553,50 zł brutto.

Przesyłki o rozmiarach przekraczających dozwolone limity

Paczki, które przekraczają dozwolone limity to takie, których waga rzeczywista jest większa niż 70 kg lub też są dłuższe niż 274 cm, lub przekraczają 400 cm w połączeniu długości i obwodu [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)]. Takie przesyłki nie są przyjmowane do transportu. Jeśli paczka taka jednak znajdzie się w systemie małych paczek UPS, to naliczona zostanie dodatkowa opłata wyliczana na podstawie kwoty otrzymanej na fakturze zgodnie z cennikiem partnera.

Ważne: Paczki o długości przekraczającej 400 cm w długości i obwodzie łącznie również podlegają dodatkowym opłatom za “dużą paczkę”.

Nietypowe paczki

Opłata za dodatkową obsługę dla nietypowych paczek zostanie naliczona, gdy:

  • artykuł zostanie umieszczony w zewnętrznym opakowaniu wysyłkowym, które jest wykonane z metalu lub z drewna,
  • dowolny artykuł w kształcie walca taki jak beczka, wiadro lub opona nie znajduje się w całości w opakowaniu wysyłkowym wykonanym z tektury falistej,
  • najdłuższy bok paczki przekracza 100 cm lub jej drugi, dłuższy bok przekracza 76 cm,
  • waga rzeczywista przesyłki przekracza 32 kg,
  • do każdej paczki w przesyłce, której średnia waga przekracza 32 kg nie podano szczegółowych wag poszczególnych paczek na dokumencie źródłowym lub w automatycznym systemie wysyłkowym UPS.

Koszt dodatkowej obsługi w przypadku takich przesyłek wyniesie 67,65 zł brutto.

Podsumowanie

W zbliżającym się sezonie świątecznym liczba wysyłanych przesyłek znacznie wzrośnie a przewoźnicy będą się zmagać ze zwiększoną liczbą zleceń. W związku z tym, aby zapewnić stałą efektywność sieci połączeń, firmy kurierskie mogą wprowadzać dodatkowe opłaty za niektóre usługi. Tego typu dopłaty pochodzą bezpośrednio od przewoźników, w tym przypadku UPS. Wszelkie decyzje o zmianach w regulaminach oraz cennikach kurierskich są niezależne od nas.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos