Ostatnia aktualizacja artykułu 2023/09/26

doplaty-ups-za-duze-paczki-i-elementy-niestandardowe-w-okresie-szczytu-paczkowego-furgonetka-short
Wielkimi krokami zbliża się sezon świąteczny, czyli czas wzmożonego nadawania przesyłek. W związku z tym na okres szczytu paczkowego – od 1 października 2023 do 14 stycznia 2024 – firma kurierska UPS wprowadza wyższe dopłaty za duże paczki oraz elementy niestandardowe. Wysyłasz przesyłki za pośrednictwem UPS? Sprawdź, jakie typy paczek obejmą zmiany i z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

W tzw. sezonie wysokim dopłaty będą dodatkowo doliczane do istniejących stawek i opłat. Tymczasowa dopłata będzie dotyczyć przesyłek, które podlegają takim specyfikacjom jak: Duża paczka, Rozmiary przekraczające dozwolone limity i Element niestandardowy.

Duże paczki

Paczka kwalifikowana jest jako duża, gdy jej wymiary (długość oraz obwód) wynoszą łącznie więcej niż 300 cm, ale nie przekraczają maksymalnego rozmiaru UPS, czyli 400 cm. Minimalna waga paczki podlegająca opłacie wynosi 40 kg. Do takiej przesyłki, oprócz standardowej opłaty, zostanie doliczona dopłata za „dużą paczkę” w wysokości 522,99 zł brutto dla paczek na terenie Polski (kwoty dla innych państw znajdziesz po wyborze konkretnego kraju w cenniku UPS – w tabeli Usługi dodatkowe w rubryce Duża paczka).

Przesyłki o rozmiarach przekraczających dozwolone limity

Paczki przekraczające dozwolone limity to takie:

  • których waga rzeczywista jest większa niż 70 kg
  • które są dłuższe niż 274 cm
  • które przekraczają 400 cm w połączeniu długości i obwodu [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)].

Takie przesyłki nie są przyjmowane do transportu. Jeśli paczka taka jednak znajdzie się w systemie małych paczek UPS, to naliczona zostanie dodatkowa opłata wyliczana na podstawie kwoty otrzymanej na fakturze zgodnie z cennikiem partnera.

Ważne: Paczki o długości przekraczającej 400 cm w długości i obwodzie łącznie również podlegają dodatkowym opłatom za “dużą paczkę”.

Nietypowe paczki

Opłata za dodatkową obsługę dla nietypowych paczek zostanie naliczona, gdy:

  • artykuł zostanie umieszczony w zewnętrznym opakowaniu wysyłkowym, które jest wykonane z metalu lub z drewna,
  • dowolny artykuł w kształcie walca taki jak (beczka, wiadro lub opona) nie znajdzie się w całości w opakowaniu wysyłkowym wykonanym z tektury falistej,
  • najdłuższy bok paczki przekroczy 100 cm lub jej drugi dłuższy bok przekroczy 76 cm,
  • waga rzeczywista przesyłki będzie wyższa niż 25 kg.

Koszt dodatkowej obsługi w przypadku takich przesyłek wyniesie 79,99 zł brutto dla przesyłek na terenie Polski (kwoty dla innych państw można sprawdzić, wybierając konkretny kraj w cenniku UPS – w tabeli Usługi dodatkowe w rubryce Element niestandardowy).

doplaty-UPS-okres-szczytu-paczkowego

Podsumowanie

W zbliżającym się sezonie świątecznym liczba wysyłanych przesyłek znacznie wzrośnie, a przewoźnicy będą się zmagać ze zwiększoną liczbą zleceń. W związku z tym, aby zapewnić stałą efektywność sieci połączeń, firmy kurierskie mogą wprowadzać dodatkowe opłaty za niektóre usługi. Tego typu dopłaty pochodzą bezpośrednio od przewoźników, w tym przypadku UPS. Wszelkie decyzje o zmianach w regulaminach oraz cennikach kurierskich są niezależne od nas.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock