Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/06/15

UPS wprowadza zwiększone dopłaty za niestandardy oraz niewymiarowe przesyłki w okresie szczytu paczkowego

Firma kurierska UPS w okresie szczytu paczkowego (04.11-22.12), przypadającego na okres przedświąteczny, wprowadza tymczasowe dopłaty za: duże paczki, paczki przekraczające dozwolone limity i nietypowe paczki. Wysyłasz przesyłki za pośrednictwem UPS? Sprawdź, jak uniknąć dodatkowych opłat w okresie szczytu paczkowego.

W okresie od 4 listopada do 22 grudnia 2018 roku, dopłaty będą dodatkowo doliczane do istniejących stawek i opłat. Jakie typy przesyłek obejmą i jakie będą ich koszty?

Duże paczki

Paczka kwalifikowana jest jako duża, gdy jej wymiary – długość oraz obwód, łącznie wynoszą więcej niż 330 cm i nie przekraczają maksymalnego rozmiaru UPS, wynoszącego 419 cm. Minimalna waga paczki, podlegająca opłacie, wynosi 40 kg. Do takiej przesyłki, prócz standardowej opłaty zostanie doliczona dopłata za “dużą paczkę” oraz standardowa opłata paliwowa. Po uwzględnieniu wszystkich kosztów, cena takiej przesyłki wyniesie 380 zł netto w przypadku drogowych połączeń krajowych i międzynarodowych oraz 420 zł netto w przypadku międzynarodowych połączeń lotniczych (UPS Express Saver).

Paczki o rozmiarach przekraczających dozwolone limity

Do paczek o wadze rzeczywistej lub wymiarowej, przekraczającej 70 kg lub o długości przekraczającej 274 cm, a także do paczek, których suma długości i obwodu przekroczy 419 cm, zostaną doliczone dodatkowe opłaty. Ile wyniosą ich koszty, uwzględniając standardową opłatę paliwową i dodatkową opłatę za przekroczenie ustalonych wymiarów? Za przesyłki krajowe i międzynarodowe, realizowane drogą lądową minimalna suma dopłat wyniesie 532 zł netto. Z kolei międzynarodowe połączenia lotnicze obciążone zostaną minimalną dopłatą w wysokości 577 zł netto.

Ważna informacja: Paczki, których suma długości i obwodu przekroczy 419 cm będą również podlegać dodatkowej dopłacie za tzw. dużą paczkę.

Nietypowe paczki

Opłata za dodatkową obsługę dla nietypowych paczek zostanie naliczona, gdy:

  •  artykuł zostanie umieszczony w zewnętrznym opakowaniu wysyłkowym, wykonanym z metalu lub z drewna,
  • dowolny artykuł w kształcie walca nie zostanie zabezpieczony opakowaniem wykonanym z tektury falistej,
  • najdłuższy bok paczki przekroczy 100 cm lub jej drugi, dłuższy bok przekroczy 76 cm,
  • waga rzeczywista przesyłki przekroczy 32 kg,
  • do każdej paczki w przesyłce, której średnia waga przekracza 32 kg nie podano szczegółowych wag poszczególnych paczek na dokumencie źródłowym lub w automatycznym systemie wysyłkowym UPS.

Ile wyniosą wszystkie dopłaty, wliczając opłatę paliwową i opłatę za niestandardową paczkę? Przesyłki niesortowalne krajowe zostaną obciążone dopłatą w wysokości 41 zł netto, przesyłki międzynarodowe drogowe (UPS Standard) – 49,25 zł netto, przesyłki międzynarodowe lotnicze (UPS Express Saver) – 53,50 zł netto.

Więcej informacji o dopłatach znajdziecie w oficjalnym komunikacie UPS: https://www.ups.com/assets/resources/media/pl_PL/Europe-peak-surcharge.pdf.

Podsumowanie

Okres przedświąteczny charakteryzuje się dużą ilością wysyłanych przesyłek. W tym czasie przewoźnicy zmagają się ze zwiększoną liczbą zleceń. W związku z powyższym, by zapewnić stałą efektywność sieci połączeń, mogą wprowadzać dodatkowe opłaty za niektóre usługi. Pamiętajcie, że tego typu dopłaty pochodzą bezpośrednio od firm transportowych, w tym wypadku UPS. Decyzje o regulaminach i wszelkich zmianach w cennikach kurierskich są niezależne od nas.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos