Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/06/12

UPS wprowadza zmiany w cenniku w zbliżającym się okresie świątecznym

W tym roku w okresie szczytu paczkowego przypadającego od 4 listopada 2019 r. do 10 stycznia 2020 r. firma UPS wprowadza tymczasowe opłaty dodatkowe za paczki: duże, przekraczające dozwolone limity oraz nietypowe wymagające dodatkowej obsługi. Spowodowane to jest chęcią zapewnienia najwyższej jakości usług w tym intensywnym czasie. Jeżeli wysyłasz przesyłki za pośrednictwem UPS, sprawdź jak uniknąć dodatkowych opłat.

Duże paczki 

Paczka jest traktowana jako duża, kiedy jej długość oraz obwód [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)] łącznie przekraczają 300 cm, ale nie są większe niż maksymalny rozmiar dopuszczalny w UPS, czyli 400 cm. W przypadku dużej paczki stosowana jest minimalna waga podlegająca opłacie wynosząca 40 kg. Do standardowej ceny za tego typu przesyłkę zostanie naliczona dodatkowa opłata za “dużą paczkę” w wysokości  522,75 zł brutto. 

Paczki o rozmiarach przekraczających dozwolone limity

Paczki, które przekraczają dozwolone limity to takie, których waga rzeczywista jest większa niż 70 kg lub też są dłuższe niż 274 cm, lub przekraczają 400 cm w połączeniu długości i obwodu [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)]. Takie przesyłki nie są przyjmowane do transportu. Jeśli paczka taka jednak znajdzie się w systemie małych paczek UPS, to naliczona zostanie dodatkowa opłata w wysokości 448,95 zł brutto.

Ważne: Paczki o długości przekraczającej 400 cm w długości i obwodzie łącznie również podlegają dodatkowym opłatom za “dużą paczkę”.

Nietypowe paczki

Opłata za dodatkową obsługę dla nietypowych paczek zostanie naliczona, gdy:

  • dowolny artykuł zostanie umieszczony w zewnętrznym opakowaniu wysyłkowym wykonanym z drewna lub metalu,
  • artykuł w kształcie walca nie zostanie zabezpieczony opakowaniem wykonanym z tektury falistej,
  • najdłuższy bok przesyłki przekroczy długość 100 cm lub której drugi dłuższy bok przekroczy 76 cm,
  • rzeczywista waga paczki przekroczy 32 kg, 
  • paczki w przesyłce, której średnia waga przekroczy 32 kg i dla której nie poda się szczegółowych wag poszczególnych paczek na dokumencie źródłowym lub w automatycznym systemie wysyłkowym UPS.  

Koszt dodatkowej obsługi w przypadku takich przesyłek wyniesie 73,80 zł brutto.

Podsumowanie

W okresie świątecznym wysyłamy bardzo dużą ilość paczek. Dlatego przewoźnicy muszą się borykać ze zwiększoną liczbą zleceń. Aby sprostać zapotrzebowaniu muszą zwiększyć nakłady, a co za tym idzie, mogą oni wprowadzić dodatkowe opłaty za niektóre usługi. Pamiętajcie, że tego typu opłaty pochodzą bezpośrednio od firm transportowych, w tym wypadku UPS. Decyzje o regulaminach i wszelkich zmianach w cennikach kurierskich są niezależne od nas.

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com