Dziękujemy za dołączenie do newslettera.
Sprawdź e-mail i potwierdź subskrypcję.
Furgonetka Blog

Jakie formy płatności powinien udostępniać sklep internetowy?

Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/07/13

Jakie formy płatności powinien udostępniać sklep internetowy?Do najpopularniejszych form płatności w internecie należą pobranie i szybkie przelewy. Upodobania co do metod są jednak różne, więc sklep online powinien oferować możliwie jak najwięcej sposobów na opłacenie zamówienia. Szybki przelew DotPay lub PayU to podstawa, ale na tym wachlarz dostępnych rozwiązań się nie kończy. Im więcej metod udostępnisz, tym mniejsze ryzyko niedokończonych zakupów. Dowiedz się, jakie formy płatności powinien udostępniać sklep internetowy.

Daj klientom wybór wielu metod płatności

Brak dostępności preferowanej metody płatności jest odpowiedzialny za kilka, a nawet kilkanaście procent porzuconych koszyków. Kiedy klient dowiaduje się, że nie może zapłacić za zakupy w oczekiwany przez siebie sposób, zwykle rezygnuje. Ma tu miejsce analogiczna sytuacja jak wtedy, kiedy chcemy dokonać płatności w sklepie stacjonarnym kartą płatniczą, ale ekspedientka informuje go, że przyjmuje tylko gotówkę. W obu przypadkach klient po prostu odejdzie od kasy. Zapewnienie możliwie wielu opcji płatności zwiększa szansę na sprzedaż. Warto w tym przypadku wykorzystać między innymi systemy płatności. Szybki przelew oferowany przez sklep może zadecydować o złożeniu zamówienia.

Czym są systemy płatności i jak działają?

Systemy płatności to usługi pozwalające na transfer pieniędzy między kontami bankowymi. Wdrożenie ich w sklepie online jest dzisiaj niemal koniecznością dla zwiększenia konwersji. Do najpopularniejszych można zaliczyć między innymi PayU, DotPay, Przelewy24 czy Transferuj.pl. Skracają one przede wszystkim czas dokonania zapłaty za zamówienie złożone przez internet, a tym samym przyspieszają też termin jego realizacji. Współcześni internauci cenią sobie szybkość i wygodę, a tego typu systemy są tak zaprojektowane, by umożliwiać wykonywanie intuicyjnych i bezpiecznych przelewów. Płatność przy ich użyciu jest zdecydowanie szybsza niż zwykły przelew. Wykorzystanie jej jest tak naprawdę korzystne zarówno dla kupującego (szybciej otrzyma on towar), jak i dla sprzedającego (wcześniej dostanie pieniądze).

Zasada działania takich systemów jest bardzo prosta. Są one zintegrowane z niemalże wszystkimi bankami, więc po wyborze metody płatności klient zostaje automatycznie przeniesiony na stronę wskazanego banku, a po zalogowaniu na swoje konto zyskuje dostęp do wypełnionego formularza przelewu. Znajduje się w nim kwota transakcji, jej tytuł oraz nazwa odbiorcy i numer konta bankowego, więc klientowi pozostaje jedynie zaakceptowanie płatności i zweryfikowanie jej przy pomocy SMS-owego kodu. Po takiej czynności operator (system) otrzymuje od banku informację o transferze środków na dedykowane subkonto i informuje o tym automatycznie odbiorcę przelewu. Cały proces trwa czasami mniej niż minutę, podczas gdy tradycyjne metody księguje się do 24 godzin. Oczywiście banki umożliwiają wybór opcji przelewu Express Elixir, ale usługa ta jest dla dodatkowo płatna i nie działa tak błyskawicznie.

Dostępne metody płatności

Właściciele sklepów internetowych powinni wziąć pod uwagę kilka najważniejszych metod płatności, aczkolwiek nie jest wymagane, by wszystkie one były jednocześnie dostępne w sklepie.

Przelew bankowy

Standardowy przelew bankowy to podstawowa opcja, z której na pewno nie warto rezygnować. Co prawda metoda ta jest nadal często wybierana, ale ma pewne znaczące wady – przede wszystkim wymaga samodzielnego wypełniania formularza przelewu, a ponadto wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na zaksięgowanie wpłaty.

Płatność przy odbiorze

Pobranie, czyli opcja płatności przy odbiorze, zakłada że klient płaci za swoje zamówienie w momencie jego doręczenia. Może być ona zrealizowana w gotówce lub przy użyciu karty płatniczej – jeśli listonosz/kurier ma przy sobie terminal. Rezygnacja z tej metody może znacząco ograniczyć liczbę zamówień, gdyż opcję pobrania często wybierają klienci obawiający się zapłaty z góry lub nieposiadający kont bankowych.

PayU – bezpieczne płatności online

System PayU umożliwia wykonanie przelewu dosłownie jednym kliknięciem. Właściciel sklepu może wypłacić pieniądze ze swojego konta, kiedy chce, a wszystkie dane przelewu wykonywanego przez klienta są uzupełniane automatycznie, co eliminuje ryzyko błędu. System umożliwia robienie przelewów z 22 różnych banków i jest wykorzystywany między innymi przez serwis Allegro. Wysokość prowizji od transakcji wynosi 2,2-2,5%.

Płatność kartą kredytową (eCard)

To wbrew pozorom bardzo bezpieczny sposób płatności. Wybór takiego rozwiązania generuje konieczność podania danych karty płatniczej (jej numeru, trzycyfrowego kodu CVC/CVV oraz daty ważności) i zatwierdzenia transakcji dodatkowym kodem weryfikacyjnym odebranym SMS-em. Karta płatnicza jest w Polsce stosunkowo rzadko wybieraną metodą płatności, choć zagranicą tendencja jest odwrotna. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie w sklepie metody eCard.

Płatności PayPal

System PayPal jest oparty na poczcie elektronicznej. Konto klienta może być powiązane z  bankowym, kartą kredytową lub kartą debetową. Korzystanie z PayPal nie wymaga dysponowania specjalistycznym oprogramowaniem, ale dla sklepu wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji od każdego przelewu.

Płatności bezpośrednie dla wybranych banków

Bezpośrednia płatność do wybranego banku umożliwia automatyczne przekierowanie do serwisu internetowego wybranej instytucji bankowej, a tam w specjalnym szyfrowanym formularzu klient podaje dane swojego konta. Sklep w takim przypadku nie ma dostępu do danych płacącego, więc z punktu widzenia klienta jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne.

Voucher / Bon Zakupowy

Vouchery, bony oraz karty podarunkowe to dokumenty kredytowe umożliwiające zrobienie zakupów za określoną kwotę i wcześniej opłacone. Są one takimi „biletami” potwierdzającymi wcześniejsze zapłacenie za towar lub usługę i uprawniającymi do bezgotówkowego złożenia zamówienia.

BLIK

BLIK to polska metoda płatności i jednocześnie międzybankowy system oparty na sześciocyfrowych kodach potwierdzających płatności. Umożliwia on błyskawiczne przelewy przy użyciu telefonu komórkowego i bez konieczności logowania się do bankowości internetowej.

DotPay

DotPay to system oferujący szybkie przelewy online. Usługa ta działa podobnie jak PayU. W momencie finalizowania płatności wszystkie jego dane są wypełniane automatycznie, a klient tylko potwierdza je za pośrednictwem kodu weryfikacyjnego otrzymanego SMS-em. System DotPay obsługuje między innymi karty płatnicze Mastercard, Maestro, Visa i Visa Electron, ale wymaga opłacenia prowizji za przelewy w wysokości od 1% do 2,2% wartości transakcji.

Przelewy24

Przelewy bankowe stanowią 80-90% płatności online realizowanych w polskim e-commerce. Przelewy24 tworzy oprogramowanie przeznaczone do szerokiego zakresu usług łączących sprzedających z klientami. Serwis dostarcza ponad 350 metod płatności, w tym automatyczną obsługę aż 286 banków. W ofercie znajdują się również płatności mobilne, SMS Premium, płatności IVR, płatności rekurencyjne i wiele innych.

Czy płatności online są bezpieczne?

Nowoczesne systemy płatności są bardzo bezpieczne, a jeśli korzystamy z nich w sposób rozsądny, nic nam nie grozi. Wykorzystywane są  tak zaawansowane mechanizmy, że nie ma możliwości utraty pieniędzy z konta. Obecne obostrzenia dotyczące dodatkowej weryfikacji przelewów jeszcze bardziej zminimalizowały ryzyko oszustw, więc nie ma żadnych podstaw, aby obawiać się takiej formy płatności. Wystarczy tylko zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa – nie udostępniać nikomu danych do logowania, nie zapisywać na urządzeniach czy w notesach haseł i loginów, robić przelewy wyłącznie z własnego komputera lub smartfona i chronić urządzenia przy użyciu oprogramowania antywirusowego. Raz na jakiś czas warto też skanować komputer/smartfon pod kątem obecności złośliwego oprogramowania.

Czym się kierować podczas wyboru systemu płatności elektronicznych?

Wybór metod płatności w sklepie online jest indywidualną kwestią. Nie można jednak podchodzić do tego tematu pod kątem własnych upodobań. Gusta i potrzeby są różne, a właściciel sklepu internetowego powinien być otwarty na rozmaite scenariusze postępowania. Z pewnością warto wybierać przede wszystkim te najpopularniejsze metody płatności i te najmniej problematyczne dla klientów. Ze wszech miar staramy się, by proces zakupowy był ułatwiony. Na pewno nie jest dobrym pomysłem ograniczenie się wyłącznie do oferowania płatności z góry – zablokowanie opcji zamawiania za pobraniem może znacząco ograniczyć zyski sklepu. Podobnie będzie w przypadku braku możliwości skorzystania z przynajmniej jednego systemu płatności online.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Więcej w E-commerce
Zamknij