Ostatnia modyfikacja artykułu:

E-commerce express, czyli top 5 faktów miesiąca. Listopad 2016

Listopad w Polsce nie cieszy się dobrą sławą – ciemno, szaro, ogólna apatia. Nie dotyczy to jednak świata e-commerce. Tutaj na nudę narzekać nie możemy. Black Friday, Cyber Monday, Dzień Darmowej Dostawy to nie tylko gratka dla fanów zakupów online, ale przedsmak gorączki świątecznych prezentów. Jak co roku grudzień zapowiada się gorący… O tym jednak za miesiąc, a teraz zerknijmy, co przyniósł nam jeszcze listopad.

1. Poczta Polska wprowadza płatności kartą w placówkach

Jak to mówią – niemożliwe stało się faktem. Klienci Poczty Polskiej mogą już dokonywać płatności za pomocą karty. Liczba zainstalowanych terminali POS sięga blisko 8000. Tym samym bezgotówkowych płatności dokonamy w ponad 4600 placówkach na terenie całej Polski. To duży i ważny krok w kierunku cyfryzacji usług Poczty Polskiej. Kolejnym etapem będzie wprowadzenie płatności mobilnych BLIK, a docelowo płatności kartą bezpośrednio u kuriera. Na ten moment czekają przede wszystkim klienci, a DPD i InPost również zabierają się za to przedsięwzięcie.

Zmiany wdrożone przez Pocztę Polską są istotne nie tylko dla rozwoju branży e-commerce, ale i całego społeczeństwa. Dodatkowo dzięki temu przedsięwzięciu liczba terminali w Polsce przekroczyła pół miliona, sprawiając że listopad 2016 przejdzie do historii upowszechnienia się płatności bezgotówkowych w Polsce.

http://www.pb.pl/4644791,80811,na-poczcie-zaplacimy-karta  

2. eBay wprowadza zmiany dla polskich użytkowników

Zmiany zaproponowane przez eBay mają usprawnić proces zakupowy. Z początkiem października zniesiono opłaty dla sprzedających za wystawienie przedmiotów na eBay.pl. W listopadzie natomiast otwarto Megasklep dla polskich użytkowników, umożliwiający sprzedaż produktów na międzynarodowych stronach platformy bez ponoszenia kosztów. Dodatkowo dla polskich sprzedawców przygotowano czasowe promocje. Konsumentom udostępniono także 16000 kategorii zakupowych, które nie były wcześniej widoczne na eBay.pl, nie wspominając już o świątecznych ofertach specjalnych. Według najświeższych informacji, portal zaproponował także darmową dostawę produktów AGD dla klientów z naszego kraju. Zmiany te są bardzo istotne dla rodzimych użytkowników szukających alternatywy dla Allegro, ale przede wszystkim otwierają nowe rynki zbytu dla polskich e-sprzedawców. Wprowadzone udogodnienia świadczą także o dobrej kondycji naszego e-commerce. Zresztą – nie da się ukryć – lubimy platformy zakupowe. 🙂

Patrząc na to, że Amazon wprowadza udogodnienia dla polskich userów (polski język na amazon.de i szybka dostawa), a Facebook może w przyszłym roku rozpocząć testy Marketplace również u nas, nie ma co się dziwić, że eBay chce wzmocnić swoją pozycję na polskim rynku.

http://www.dlahandlu.pl/handel-wielkopowierzchniowy/wiadomosci/ebay-wprowadza-zmiany-dla-kupujacych-i-sprzedajacych-w-polsce,56404.html

3. IKEA otwiera pierwszy punkt odbioru zakupów przez Internet

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że IKEA planuje uruchomienie sklepu internetowego, zresztą pisaliśmy o tym wcześniej. Wielu klientów czeka na ten moment, cieszy więc fakt, że sklep ma ruszyć w przyszłym roku. Listopad przyniósł jednak niespodziankę, która wielu może umilić to oczekiwanie. Szwedzki gigant w grudniu otwiera pierwszy punkt odbioru zamówień click&collect w mieście, w którym nie posiada sklepu stacjonarnego. Będzie to Opole, do którego zamówione meble będą dowożone codziennie ze sklepu we Wrocławiu. Kupujący będą mogli odebrać opłacony towar w wyznaczonym wcześniej terminie. Już niebawem przekonamy się, czy taki model przypadnie polskim klientom do gustu. Jeśli tak, być może pojawią się kolejne punkty?

http://evigo.pl/9637-ikea-testuje-usluge-click-collect-247/

4. Na Allegro można zapłacić BLIKiem

Allegro wprowadziło właśnie możliwość zapłaty BLIKiem, czyli systemem płatności mobilnych. Cały proces uiszczania opłat odbywa się bez konieczności opuszczania platformy zakupowej. Nie musimy logować się na stronie banku, a potwierdzenia transakcji dokonujemy w aplikacji mobilnej. To spore ułatwienie, gdy robimy zakupy za pomocą smartfona. Nie dziwi fakt, że Allegro zainwestowało w ten kanał. Szacuje się bowiem, że w pierwszej połowie bieżącego roku udział transakcji mobilnych w e-commerce w Polsce wyniósł 17%. Widać, że m-commerce staje się u nas coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród młodszych klientów. W 2015 roku w Polsce obroty dla mobile commerce wzrosły ponad dwukrotnie (109%). Niebawem przyjdzie nam podsumować cały 2016. Dzięki Allegro statystyki te mogą być znacznie lepsze niż zapowiadano, a zapowiadano w tym roku pierwszy miliard (oczywiście euro ;)). Zobaczymy więc, co w tym temacie zmieni BLIK na Allegro.

http://www.dlahandlu.pl/handel-wielkopowierzchniowy/wiadomosci/platnosci-blik-dostepne-na-allegro,56678.html

5. Auto z Amazona?

Na koniec mamy dla Was ciekawostkę z rynku zagranicznego. Mowa o odważnej inicjatywie w handlu online, która pojawiła się we Włoszech. Amazon (bo, któż inny mógłby się porwać na takie przedsięwzięcie) wprowadził możliwość zakupu kilku modeli Fiata przez Internet. Proces zakupowy wygląda niemal identycznie jak w przypadku innych produktów, z tą różnicą, że na zakupiony samochód klientowi przyjdzie poczekać około 2 tygodni. Po złożeniu zamówienia konieczna będzie jeszcze wizyta u dealera w celu dopełnienia formalności. Po co więc to całe zamieszanie? Otóż jest i wabik na klientów! Nie byle jaki! Zniżki przy takiej formie zakupów, mogą być wyższe nawet o 33% od tradycyjnej transakcji. Trudno przewidzieć czy akcja okaże się zwiastunem nowych trendów w świecie e-commerce. Czas pokaże. Najbardziej jednak jesteśmy ciekawi, czy taką inicjatywę udałoby się przenieść na rodzimy rynek. Mamy spore wątpliwości 😉 Zresztą, najpierw musimy poczekać na polską wersję Amazona.

http://www.spidersweb.pl/2016/11/amazon-fiat.html

To już wszystkie listopadowe nowiny ze świata e-commerce jakie dla Was przygotowaliśmy. Tym razem również nie obyło się bez mocnych akcentów. Kolejne podsumowanie już za miesiąc. To szalony czas zakupowej gorączki, może więc być intensywnie. 

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com