Ostatnia aktualizacja artykułu 2022/08/18

zwrot-towaru-bez-paragonu-w-e-sklepie-czy-to-mozliwe-furgonetka-short
Zgodnie z polskim ustawodawstwem konsument, który dokonał zakupów na odległość, ma prawo zwrócić towar do sklepu bez podawania przyczyny. Co jednak w sytuacji, kiedy kupujący chce odesłać swoje zakupy, ale nie ma paragonu? Sprawdź, czy klient online może zrealizować zwrot towaru bez paragonu i jakie formalności musi dopełnić.

E-konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy

Ustawa o prawach konsumenta z 30 maja 2014 roku podaje, że każdy konsument ma prawo do odstąpienia od umowy zakupu zrealizowanego na odległość. Każdemu kupującemu online przysługuje zatem 14 dni na podjęcie decyzji o zwrocie całości lub części zamówienia i na poinformowanie o tym sprzedającego. Co ważne, konsument w żadnym wypadku nie musi podawać przyczyny odstąpienia od umowy, natomiast sprzedający nie ma prawa żądać podania powodu rezygnacji z zamówienia.

baner-na-bloga-szybkie-zwroty

Zwrot towaru w sklepie internetowym jest dla kupującego zabezpieczeniem na wypadek, gdyby zamówiony produkt okazał się niezgodny z opisem lub po prostu nie przypadł mu do gustu. Żeby móc dokonać zwrotu, trzeba spełnić konkretne warunki, tj. zmieścić się w określonym czasie i udowodnić podstawy do zwrotu. Niektóre sklepy wydłużają termin na zwrot, aby zyskać w oczach potencjalnych kupujących, a internauci bardzo chętnie korzystają z ofert gwarantujących więcej dni na odesłanie zamówienia.

Udowodnienie podstaw do zwrotu towaru bez paragonu 

Zwrot towaru bez paragonu jest możliwy, ale trzeba podjąć pewne działania. Kupujący musi każdorazowo zgłosić chęć odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od dnia następującego po odbiorze towaru, a także udowodnić, że umowa została zawarta na odległość w konkretnym sklepie i za konkretną cenę. 

Najłatwiej udowodnić taki zakup na podstawie paragonu, ale sklepy coraz częściej wystawiają paragony elektroniczne, więc klient nie zawsze ma możliwość dołączenia go do przesyłki zwrotnej. Dzieje się tak np. gdy e-mail z paragonem nie dojdzie na skrzynkę, kupujący omyłkowo usunie wiadomość lub po prostu nie ma opcji wydrukowania potwierdzenia. Dla obu stron transakcji istotne jest zatem, że do odsyłanego zwrotu nie trzeba dołączać drukowanego paragonu, a zakup zawsze można udowodnić na inne sposoby.

Jeśli konsument nie może wysłać zwrotu wraz z paragonem w formie wydruku lub dołączyć odpowiedniego pliku do formularza zwrotu, może skorzystać z innych metod. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podaje, że sposobem udowodnienia zakupów w sklepie może być też m.in.:

  • wiadomość mailowa z potwierdzeniem złożenia zamówienia i opłacenia rachunku w danym sklepie internetowym,
  • wiadomość mailowa z listą zakupionych produktów,
  • potwierdzenie transakcji pobrane z rachunku bankowego,
  • dane z platformy handlowej (np. Allegro) lub z konta zarejestrowanego w sklepie internetowym,
  • dokument gwarancji wystawiony przez sprzedawcę online,
  • zeznania świadków potwierdzających, że transakcja miała miejsce.

Podsumowanie

Jak widzisz, sklep internetowy musi przyjąć zwrot bez paragonu, jeśli spełnione zostaną podstawowe warunki, czyli zgłoszenie zwrotu w terminie do 14 dni i udokumentowanie zakupu u konkretnego sprzedawcy. Kupujący może udowodnić swój zakup na wiele sposobów i nie musi przesyłać paragonu lub faktury. Oczywiście zasady te nie będą dotyczyły produktów, które ustawodawca odgórnie wyłączył z możliwości zwrotu, tj. towarów wykonanych na zamówienie lub produktów cyfrowych, a o takich wyłączeniach warto wcześniej poinformować klientów.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock