Ostatnia aktualizacja artykułu 2023/12/29

Wraz z 1.01.2024 r. w ofercie DPD nastąpi kilka istotnych zmian. Jeżeli nadajesz przesyłki, korzystając z tego przewoźnika, warto zapoznać się z nowymi regulacjami, które mogą mieć wpływ na wysyłkę Twoich paczek.

Zmiany w ofercie DPD od Nowego Roku 

1. Zmiana sposobu naliczania opłaty dla wielopaczek nadawanych w soboty i niedzielę

Od Nowego Roku zmienia się sposób naliczania opłaty za doręczenie i nadanie wielopaczek w sobotę lub niedzielę w oddziałach oraz punktach DPD pickup. Przewoźnik będzie naliczał opłatę do każdej przesyłki wchodzącej w skład wielopaczki. 

2. Zmiana maksymalnej kwoty ubezpieczenia oraz pobrania dla przesyłek dostarczanych do punktów DPD Pickup

Od 1.01.2024 r. DPD zwiększy kwotę COD, czyli pobrania oraz maksymalnej wartości ubezpieczenia dla przesyłek w ofercie krajowej DPD Pickup. Dotychczas było to 5000 zł, a od Nowego Roku kwota wzrośnie maksymalnie do 6500 zł. 

3. Ograniczenia wagi i wymiarów dla przesyłek w sklepach sieci Żabka 

DPD wprowadzi wraz z początkiem roku ograniczenia dotyczące wagi i wymiarów dla przesyłek nadawanych oraz doręczanych do punktów DPD Pickup w sieci sklepów Żabka. Jakie są nowe ograniczenia? Przesyłki muszą spełniać poniższe wytyczne:

  • waga rzeczywista – do 10 kg
  • wysokość – do 60 cm
  • szerokość – do 40 cm
  • głębokość – do 40 cm.

4. Ujednolicenie maksymalnych wymiarów przesyłek w pozostałych punktach DPD Pickup

Przewoźnik ujednolica maksymalne wymiary dla przesyłek nadawanych i doręczanych do pozostałych punktów DPD Pickup. Jakie będą nowe wymiary? 

  • najdłuższy bok będzie mógł mieć max. 150 cm,
  • suma obwodu podstawy oraz wysokość ≤ 300 cm, przy czym wysokość stanowi najdłuższy bok Paczki,
  • waga rzeczywista – 20 kg (pozostaje bez zmian).

5. Zmiana wzoru na wyliczenie wagi gabarytowej przesyłek międzynarodowych

Od 1.01.2024 r. obowiązywać będzie nowy wzór na wyliczenie wagi gabarytowej przesyłek międzynarodowych DPD:  

  •  (długość) x (szerokość) x (wysokość) / 5000

Dodatkowo będzie on stosowany również w przypadku przesyłek wysyłanych z zagranicy do Polski, czyli przesyłek importowych. 

Waga wymiarowa będzie miała zastosowanie w przypadku, gdy jest większa niż waga rzeczywista, co oznacza, że będzie miała wpływ na kalkulację finalnej ceny przesyłki.

Dotychczas w przypadku przesyłek eksportowych, czyli wysyłanych z Polski zagranicę, obowiązujący wzór wyliczany był w następujący sposób: (długość) x (szerokość) x (wysokość) / 6000.