Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/04/20

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę?

Planujesz wysłać paczkę i chcesz skorzystać z eko opakowań, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać – czego użyć i jak pakować? Przedstawiamy garść tipów, które sprawią, że ekologiczne pakowanie stanie się nie tylko proste, ale też bardzo przyjemne. Dowiedz się, jak ekologicznie zapakować przesyłkę.

Mianem ekologicznego opakowania nazywamy takie, które jest wykonane z naturalnych biodegradowalnych materiałów lub surowców pochodzących z recyklingu. Oprócz opakowania z takiego tworzywa warto zadbać też (jeśli jest to konieczne) o odpowiednie wypełnienie przesyłki – również ekologiczne.

Rodzaje eko opakowań

Do pakowania najlepiej wybrać grube i solidne kartony. W takim opakowaniu z powodzeniem możesz wysłać nawet cięższe i bardzo delikatne przedmioty. Jeśli charakter przesyłki na to pozwala, do pakowania należy wykorzystać grubszy papier pakowy, opakowanie bambusowe lub bio folię powstającą ze skrobi. Zamiast standardowej taśmy klejącej warto użyć papierowej taśmy (jest równie mocna) lub obwiązać przesyłkę jutowym sznurkiem. W przypadku przedmiotów szczególnie delikatnych możliwe jest zastosowanie opakowania plastikowego z recyklingu, np. tuby PET lub pudełek ze sztywnej folii. Takie ekologiczne pakowanie zyskuje na popularności, gdyż pozwala ograniczyć ilość produkowanych śmieci.

Rodzaje wypełniaczy

Do wypełnienia pustej przestrzeni w przesyłce najlepiej zastosować stare gazety, przepuszczone przez niszczarkę zadrukowane kartki, pocięte lub zgniecione kartony, a nawet zrzynki tartaczne. Coraz częściej stosuje się też wypełniacze ze skrobi kukurydzianej. Przy wyborze wypełniacza warto kierować się jedną zasadą – zamiast kupować, wykorzystaj to, co już masz. Gdy pod ręką nie ma niczego ekologicznego, ostatecznie możesz użyć folii lub wypełniacza ze starej przesyłki. W ten sposób wykorzystasz materiały pakowe po raz drugi, a jeśli zasugerujesz odbiorcy swojej przesyłki, żeby zrobił to samo, to istnieje szansa, że jedną folię da się wykorzystać nawet 3 razy. Ekologiczne pakowanie może być zaraźliwe – trzeba tylko dawać dobry przykład.

Jak ekologicznie pakować paczki?

Przede wszystkim musisz dobrze dobrać rodzaj opakowania do wysyłanych przedmiotów. Ekologia to jedno, ale zawartość przesyłki musi być bezpieczna. Zawsze staraj się, żeby paczka miała jak najmniejsze możliwe rozmiary i oczywiście zapoznaj się z wytycznymi firmy kurierskiej dotyczącymi rodzaju opakowania. Nie stosuj kartonu dużo większego niż planowana zawartość przesyłki, bo niepotrzebnie duże gabaryty paczki zwiększą tylko zajęcie przestrzeni ładunkowej. Ewentualną wolną przestrzeń wypełnij w taki sposób, żeby zawartość paczki nie przesuwała się w kartonie i zaklej opakowanie papierową taśmą klejącą.

Jeśli nie musisz stosować kartonu (w przypadku wysyłki ubrań lub innych tekstyliów) możesz zastosować bio folię lub papier pakowy wyprodukowany z makulatury. Alternatywą dla taśmy klejącej może być własnoręcznie zrobiony klej. Do jego sporządzenia wystarczy łyżeczka mąki ziemniaczanej i pół szklanki wody. Mąkę wystarczy rozpuścić w wodzie i zagotować przez cały czas mieszając, a następnie wystudzić i posmarować powstałym klejem papier. Dla wzmocnienia opakowania przewiąż je sznurkiem. To wszystko – opakowanie jest solidne, a Ty nie ponosisz niepotrzebnych wydatków.

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com