doplaty-ups-za-duze-paczki-i-elementy-niestandardowe-w-okresie-szczytu-paczkowego-furgonetka-short

Okres szczytu paczkowego za pasem. W związku z tym firma kurierska UPS w terminie od 1 października 2023 do 14 stycznia 2024 wprowadza wyższe dopłaty za: duże paczki, przesyłki o rozmiarach przekraczających dozwolone limity oraz elementy niestandardowe (nietypowe paczki). Sprawdź, jakie dokładnie typy paczek obejmą zmiany i z jakimi kosztami się wiążą.

Duże paczki

Duża paczka to taka, której wymiary (długość oraz obwód) wynoszą łącznie więcej niż 300 cm, ale nie przekraczają 400 cm, czyli maksymalnego rozmiaru UPS. Minimalna waga paczki podlegająca opłacie wynosi 40 kg. 

Do dużej paczki, oprócz standardowej opłaty, należy doliczyć dopłatę za „dużą paczkę”. Kwota sugerowana dla Klienta Twojego Punktu to 522,99 zł dla paczek na terenie Polski (kwoty dla innych państw znajdziesz w cenniku UPS – w tabeli Usługi dodatkowe w rubryce Duża paczka)

Przesyłki o rozmiarach przekraczających dozwolone limity

Paczki, które przekraczają dozwolone limity to takie, których waga rzeczywista jest większa niż 70 kg lub też są dłuższe niż 274 cm, lub przekraczają 400 cm w połączeniu długości i obwodu [obwód = (2 x szerokość) + (2 x wysokość)]. Takie przesyłki nie są przyjmowane do transportu. Jeśli paczka taka jednak znajdzie się w systemie małych paczek UPS, to naliczona zostanie dodatkowa opłata wyliczana na podstawie kwoty otrzymanej na fakturze zgodnie z cennikiem.

Ważne: Paczki o długości przekraczającej 400 cm w długości i obwodzie łącznie również podlegają dodatkowym opłatom za “dużą paczkę”.

Nietypowe paczki (elementy niestandardowe) 

Opłata za dodatkową obsługę dla nietypowych paczek, czyli tzw. elementów niestandardowych, zostanie naliczona, gdy:

  • artykuł zostanie umieszczony w zewnętrznym opakowaniu wysyłkowym, które jest wykonane z metalu lub z drewna,
  • dowolny artykuł w kształcie walca (taki jak beczka, wiadro lub opona) nie znajdzie się w całości w opakowaniu wysyłkowym wykonanym z tektury falistej,
  • najdłuższy bok paczki przekroczy 100 cm lub jej drugi dłuższy bok przekroczy 76 cm,
  • waga rzeczywista przesyłki przekroczy 25 kg.

Cena sugerowana dla Klienta dla dopłaty w przypadku takich przesyłek wynosi 79,99 zł brutto dla przesyłek na terenie Polski (kwoty dla innych państw można sprawdzić w cenniku UPS – w tabeli Usługi dodatkowe w rubryce Element niestandardowy).

doplaty-UPS-okres-szczytu-paczkowego

Podsumowanie

W zbliżającym się sezonie świątecznym liczba wysyłanych przesyłek znacznie wzrośnie, a przewoźnicy będą się zmagać ze zwiększoną liczbą zleceń. W związku z tym, aby zapewnić stałą efektywność sieci połączeń, firmy kurierskie mogą wprowadzać dodatkowe opłaty za niektóre usługi. Tego typu dopłaty pochodzą bezpośrednio od przewoźników, w tym przypadku UPS. Wszelkie decyzje o zmianach w regulaminach oraz cennikach kurierskich są niezależne od Furgonetki.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock